Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i nie ma co do tego większych wątpliwości. Potrafi on tęsknić za swoim panem i czekać cierpliwie, aż wróci. Gdy czasem zdarza się, iż opiekun umiera pupil- skowyczy przez kilka dni, zupełnie tak jakby miał po nim żałobę. Jednak o tych wyjątkowych cechach czworonogów wiemy wszyscy. O wiele ciekawsze jest natomiast to, czego nie umiemy dostrzec, Nie wiemy na przykład czy psy umieją myśleć w taki sposób jak my. Owszem psa da się czegoś nauczyć, ale czy jest to wynik jego inteligencji, czy żmudnej tresury tego do końca nie wiadomo.

Psy potrafią doskonale współpracować z ludźmi. Widać to choćby na przykładzie policjantów i ich czworonożnych partnerów. Zwierzęta te mają doskonałą koordynację ruchową i biegają znacznie szybciej od nas. Poza tym cechują się doskonałym węchem, więc łatwiej jest im wykryć przemyt papierosów czy tytoniu. Pieski doskonale radzą sobie w służbach celnych, ale ich kariera w policji nie trwa zbyt długo, bo przechodzą na emeryturę zaledwie po dziesięciu latach. Pewnie jest to związane z tym, że praca śledczych jest bardzo wykańczająca, a poza tym u czworonogów czas biegnie znacznie szybciej. Psy nie dożywają takiego wieku, jak ludzie, toteż umierają znacznie wcześniej.

Psy świetnie sprawdzają się jako opiekunowie osób niewidomych i głuchoniemych. Tym pierwszym zastępują oczy, a tym drugim uszy. Psy pomagają takim osobom poruszać się po zatłoczonych ulicach. Gdy się nie widzi lub nie słyszy, bardzo łatwo wpaść pod samochód lub pod autobus. Po drugie czworonogi są przydatne podczas przechodzenia przez pasy. Chociaż nie do końca wiadomo, czy psy widzą kolory. Może przechodzą przez jezdnię dlatego, że widzą, jak robią to inni ludzie. Niewidomi wolą korzystać z pomocy psów, bo gdy nie znają jakiegoś terenu, służą im one za nawigację. Poza tym między nimi a pupilami tworzy się nierozerwalna więź. Przecież żyją ze sobą na co dzień, śpią pod jednym dachem i mają wspólne problemy, a to bardzo zbliża.

Psy pracują także jako pomocnicy górskiego pogotowia. Są w tym bardzo dobre, bo potrafią odnaleźć człowieka, nawet pod grubą warstwą śniegu. Gdy odnajdą ofiarę, umieją ją odkopać spod zaspy i wydostać na zewnątrz. Jako że nie posiadają rąk, robią to przy pomocy zębów. Ich szczęki są bardzo silne i potrafią unieść znaczny ciężar. Poza tym psy są lżejsze od ludzi i znacznie zgrabniej poruszają się po śniegu. To, że mają cztery łapy, tylko je faworyzuje, bo nie zapadają się przez to w zaspach. Są też znacznie odporniejsze na niskie temperatury. Nie potrzeba im też grubych, ciężkich ubrań, bo mają własną sierść, która doskonale utrzymuje ciepło i chroni od zimna i mrozu.

Nie są także wymagającymi pracownikami, bo do pełni szczęścia potrzebna im tylko pełna miska i jakiś ciepły kąt do spania. Rzadko też chorują i nie potrzeba im zwolnień lekarskich. Ponadto są bardzo sumienne i obowiązkowe, toteż nigdy nie migają się od ciężkiej pracy. Nie mają także żadnych wymagań finansowych, więc nie oczekują żadnych wynagrodzeń czy premii. To po prostu pracownicy idealni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here