Klej jest jednym z najczęściej stosowanych szybkich „naprawiaczy” oderwanych małych elementów, ale nie tylko. Stosujemy go również kiedy chcemy przykleić w nowym miejscu elementy dekoracyjne i robiąc remont. Nieodłącznie towarzyszą nam więc plamy z tego środka, których chcemy się pozbyć. Czym usunąć klej ?
Najczęściej w naszym domu używamy uniwersalnych klejów i tego rodzaju plamy stosunkowo łatwo usunąć. Możemy wykorzystać do tego aceton. Jednak jest to środek silnie żrący więc musimy nanosić go bardzo rozważnie i oszczędnie najlepiej najpierw na wacik lub chusteczkę, a w kolejnym kroku na plamę. Unikniemy dzięki temu odbarwienia kolorowej tkaniny.
Kleje celulozowe używane zazwyczaj w okresie remontu ponieważ są to popularne kleje do tapet najłatwiej usunąć płucząc w zimnie wodzie, a jeśli to nie przyniesie efektu można namoczyć roztworem z salmiaku. Kolejnym rozwiązaniem jest użycie proszku enzymatycznego. Należy wyprać w nim zabrudzoną tkaninę.
Klej epoksydowy, którym kleimy np płytki pcv, różnego rodzaju plastikowe dekoracje najlepiej potraktować spirytusem metylowym. jednak ma to tylko sen przy plamach świeżych, jeszcze nie stwardniałych. Plamy tego pochodzenia można też potraktować acetonem, chociaż producenci zazwyczaj do tego rodzaju kleju dodają rozpuszczalnik do usunięcia ewentualnych plam.
Kleje poliwinylowe (popularne kleje do małych elementów) dołączane zazwyczaj do zestawu mebli, które musimy sami w domu złożyć można usunąć acetonem, rozpuszczalnikiem, ale świetnie sprawdzi się również zwykły zmywacz do paznokci. Musimy jednak uważać, bo wszystkie wspomniane środki czyszczące bardzo łatwo mogą odbarwić tkaninę.
Jak wyczyścić klej, który pozostał po odklejonej etykiecie czy odklejonej taśmie ?
Najlepiej jest namoczyć zabrudzoną powierzchnie przykładając do niej mokrą ściereczkę. Następnie zmyć plamę benzyną do czyszczenia bądź spirytusem metylowym.
Musimy pamiętać, że każdy ze sposobów jest z użyciem bardzo żrących substancji, które mogą odbarwić nam tkaninę. Lepiej wykonać próbę na mniejszej powierzchni i sprawdzić czy środek, którym czyścimy nie jest za mocny. Jeśli kupiłaś nowy element i po zdjęciu etykiety pozostało zabrudzenie, do jego wyczyszczenia nie używaj paznokci, Porysujesz powierzchnie. Najlepiej wtedy wykorzystać sposób z wodą i ściereczką.
Czym usunąć klej z drewna ?
Kupując meble pokryte politurą niestety nie możemy wykorzystać powyższych sposobów, aby nie zniszczyć jej. Dlatego usuwanie kleju jest troszkę bardziej żmudne. Najlepiej należy wziąć mokrą ściereczkę i pocierać powierzchnię aż zabrudzenie całkiem zejdzie. Jeśli jednak en sposób nie dał zadowalających efektów możemy wykorzystać środki chemiczne.Wybierając go jednak musimy dokładnie sprawdzić czy w składzie nie ma acetonu, który zniszczy powłokę jaką pokryte są nasze meble. Można użyć środka do silnie zabrudzonych powierzchni, a także specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia powierzchni drewnianych i lakierowanych. Zadowalające efekty przynosi także terpentyna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here