Ostatnio na języku polskim mieliście za zadanie opowiedzieć wszystkim, czym zajmują się Wasi rodzice. Wiadomo było, że będziesz prezentował się na końcu, bo masz ostatni numer w dzienniku. W związku z tym musiałeś czekać na swoją kolejkę i słuchać tego, co mówią inni. Pierwsza była Hania i opowiadała- na czym polega praca kucharza. Jej tata pracuje w restauracji i przyrządza posiłki.

Hania mówiła, że nie łatwo jest gotować dla innych. Każdy z nas ma inne upodobania i smakuje mu co innego. Kucharz musi słuchać opinii na temat przygotowanych przez siebie potraw i przyrządzać przede wszystkim te, które smakują klientom. Co potrzebne jest do tej pracy. Przede wszystkim dużo mięsa, warzyw, mąki i owoców. Przydatne są też takie przyprawy jak: pieprz, sól, ziele angielskie czy majeranek. Kucharz musi gotować według przepisu, bo inaczej to, co ugotuje, nie będzie smaczne. Musi również uważać, żeby czegoś nie przesolić lub też przypalić. Oprócz talentu do gotowania powinien też mieć odpowiedni strój i garnki, w których można przygotowywać potrawy.

Arek natomiast pochwalił się tym, że jego tata jest policjantem. Mówił o tym, że ma niebieski mundur i czapkę, a jego praca polega na łapaniu złodziei. Zamyka się ich potem do więzienia, gdzie siedzą w specjalnych celach, w których są kraty w drzwiach. Policjant jeździ też radiowozem i ma przy sobie broń. Gdy ściga przestępcę używa koguta. Jest to taki specjalny sygnał, którego używają policjanci. Pani bardzo spodobała się opowieść Arka i postawiła mu piątkę. Monika opowiadała z kolei o tym, że jej mama jest nauczycielką. Uczy dzieci matematyki. Pokazuje im, jak się liczy, dzieli, mnoży i dodaje. Ponadto przepytuje ich z tabliczki mnożenia i ułamków. Klasie nie bardzo spodobała się prezentacja Moniki, lecz pani postawiła jej piątkę.

W następnych dniach przemawiało jeszcze kilka osób, aż wreszcie przyszła Twoja kolej. Postanowiłeś opowiedzieć klasie najpierw o mamie, bo ma znacznie ciekawszy zawód niż tata. Mama leczy chore zwierzęta, gdyż jest weterynarzem. Opieka nad rannymi zwierzętami wcale nie jest łatwa. Każdemu z nich trzeba pomagać inaczej. Ptaki najczęściej mają połamane skrzydła, trzeba więc unieruchomić je i czekać, aż się zrosną. Psy i koty mają wiele różnych chorób, więc mama przepisuje im różne lekarstwa. Choć zwierzaki ich nie lubią, właściciele podają im je, żeby wyzdrowiały. Twoja mama i Ty dokarmiacie zimą leśne stworzenia, bo wiecie, że są bardzo głodne. Bez Waszej pomocy pewnie, by zginęły.

Ponieważ zostało trochę czasu, Pani pozwoliła Ci opowiedzieć jeszcze o tacie. Oznajmiłeś kolegom, że Twój ojciec jest urologiem. Jednak większość z nich nie wiedziała, czym zajmuje sie urolog.? Musiałeś wytłumaczyć im, że to lekarz, który leczy nerki. Jego praca polega na robieniu badań różnymi urządzeniami i przepisywaniu chorym lekarstw. Pomaga on także dzieciom, które mają chore nerki i muszą leżeć w szpitalu. Twoja prezentacja bardzo spodobała się całej klasie i wszyscy bili Cu Brawo. Również polonistka była pod wrażeniem i postawiła Ci piątkę z plusem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here