Czasem mamy takie dni, kiedy wszystkiego się nam odechciewa. Najchętniej spędzilibyśmy cały dzień w łóżku, nie chce się nam posprzątać, nastawić prania czy ugotować obiadu. Jeśli chodzi o jedzenie, to na szczęście mamy wiele możliwości zamówienia jedzenia z restauracji, więc o głodówce na szczęście nie ma mowy.
Jeśli właśnie mamy taki leniwy dzień, kiedy nie chce się nam stać przy kuchence i mieszać w garnkach możemy albo zjeść coś na mieście, albo zamówić sobie jedzenie do domu. Każdy z nas ma jakieś ulubione dania, jedni wybiorą pizzę, inni zdecydują się na burgera, a jeszcze inni uwielbiają kebaba. Wiele osób zastanawia się czy kebab jest zdrowy i czy można go często spożywać. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie wystarczy rozłożyć to danie na czynniki pierwsze i po kolei przeanalizować jego elementy składowe.
Kebab to przede wszystkim mięso. Jeśli jest dobrej jakości nie powinniśmy mieć problemu z jego trawieniem. Wiele osób, w szczególności pań wybierze kebaba z mięsem drobiowym, które będzie mniej tłuste. Ale w Polsce coraz więcej jest fanów baraniny, która również należy do smacznych a przy tym nie za bardzo tłustych. Mięso na kebaba nie jest smażone w głębokim tłuszczu, więc nie ma w sobie złych tłuszczy trans. Ważne jednak, aby było ono świeże, aby zbyt długo nie leżało na tacy umiejscowionej tuż pod szpikulcem i aby było pozyskiwane ze sprawdzonego źródła.
Do mięsa zawsze proponowany jest nam sos. Tu niestety nie mamy dobrych wiadomości, gdyż sos do kebaba jest zazwyczaj wykonywany na bazie majonezu. A majonez jak wiadomo nie służy ani naszej figurze, ani naszemu zdrowiu. Warto więc wybrać na przykład sos pomidorowy, który będzie zdecydowanie zdrowszy, gdyż jest wykonany ze świeżych pomidorów lub równie zdrowych pomidorów z puszki.
W kebabie znajdziemy także sałatę, czyli zdrowy, zielony dodatek. Oczywiście wszystko zależy od miejsca, w którym kupujemy nasz kebab, jeśli ma ono wysokie standardy, to możemy się spodziewać wielu zdrowych dodatków, takich jak cebulki, ogórek, oliwki.
Na pytanie czy kebab jest zdrowy należy szukać odpowiedzi przede wszystkim w miejscach, w których je kupujemy. Już od wejścia do lokalu widzimy, czy jest tam czysto i schludnie, czy osoby przygotowujące jedzenie robią to w rękawiczkach, czy myją ręce po przyjęciu pieniędzy, czy przez uchylone drzwi na zaplecze widzimy ład i porządek. Także po jakości produktów widzimy, czy właściciel oszczędza na jedzeniu, czy zależy mu, aby nakarmić swoich klientów pysznym i zdrowym jedzeniem. Jeśli zamawiamy kebaba starajmy się wybrać go w chlebku typu pitta niż w zwykłej, pszennej bułce. Pitta jest znacznie zdrowsza i delikatniejsza niż biała pszenna bułka, a to oznacza, że nie sprawi, ze nagle spodnie staną się dla nas zbyt wąski, a w miejscu wcięcia w talii pojawi się niechciana oponka.
Mimo wszystko, jeśli nie wiemy co zjedlibyśmy na obiad, warto raz na jakiś czas urozmaicić swoje menu o kebaba. Jeśli chcemy zjeść bardzo zdrowego kebaba możemy spróbować przygotować go sami w domu, wtedy na pewno będzie pyszny i zdrowszy niż z budki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here