Każda mama z pewnością chociaż raz musiała zmierzyć się z plamami po długopisie czy atramencie. Niestety są to trudne do usunięcia zabrudzenia. Na rynku dostępnych jest szereg środków chemicznych pomagających w usuwaniu plam, jednak nie każdy jest w stanie poradzić sobie z takim wyzwaniem, jak tusz czy atrament.

Czym zmyć długopis?

Warto podkreślić, że samemu można próbować wywabić tusz z długopisu z tkanin bawełnianych i z dodatkiem bawełny. Skórę czy zamsz lepiej oddać do profesjonalnego czyszczenia, aby nie ryzykować zniszczenia całego ubrania. W przypadku materiałów syntetycznych lepiej najpierw spróbować na małym kawałku tkaniny, gdzieś po wewnętrznej stronie, aby upewnić się jak materiał zareaguje.

Kluczowy w wywabianiu plam z długopisu będzie czas. Dużo trudniej usunąć starą plamę po długopisie, która była już zaprana lub co gorsza, zaprasowana. Wtedy szanse na jej usunięcie są dużo mniejsze. Najlepiej współpracują materiały jeansopodobne oraz wykonane z czystej bawełny.

Świeżą plamę można starać się usunąć za pomocą letniej wody. Należy wypłukać tyle ile się da, następnie poczekać aż materiał wyschnie i zobaczyć jak plama wygląda, bardzo możliwe, że uda nam się wypłukać większość tuszu. Jeśli woda nie da rady, kolejnym krokiem w przypadku tkanin bawełnianych może być potraktowanie jej lakierem do włosów. Pod materiał należy podłożyć czysty kawałek na przykład ręcznika papierowego i obficie spryskać plamę lakierem, przyłożyć drugi kawałek ręcznika papierowego i odcisnąć, czynność powtarzać do czasu aż na ręczniku nie będzie widać tuszu. Lakier nie zostawi śladu na materiale, a jedynie wydobędzie z niego tusz.

Jeśli w ten sposób nie da się usunąć plamy w całości, można jeszcze spróbować potrzeć ślad po długopisie sokiem z cytryny. Jest to jednak metoda ryzykowana i lepiej sprawdzić na małym, niewidocznym fragmencie ubrania czy sok z cytryny nie odbarwi koloru i nie poczyni większych zniszczeń niż długopis. Z tego powodu jest to metoda polecana raczej do tkanin jasnych czy białych. Sok z cytryny najlepiej sprawdza się na materiałach z dodatkiem lnu.

Kolejnym sposobem wartym wypróbowania jest próba namoczenia plamy po długopisie w ciepłym mleku. Mleko należy podgrzać, ale nie zagotować i zanurzyć w nim pobrudzony fragment materiału, przynajmniej na 30 minut. Po takim czasie należy go obficie wypłukać pod bieżącą wodą. Plama powinna zniknąć. W razie potrzeby potrzeby czynność należy powtórzyć aż plama całkiem nie zniknie.
Po tych zabiegach ubranie należy wyprać w zwykłej, przeznaczonej do tego rodzaju temperaturze i programie.
Czasami- rzadko, zdarza się, że po tych wszystkich zabiegach czyli po spryskaniu materiału lakierem czy po moczeniu w mleku materiał mocno przesiąknął tymi zapachami i pomimo prania nie można się ich pozbyć. Najlepszą metodą na pozbycie się tych „aromatów” jest namoczenie odzieży na 30 minut w roztworze wody z octem jabłkowym w proporcji 1 łyżka octu na 1 litr wody. Zapach octu zabije wszelkie inne wonie, a sam po praniu nie będzie wyczuwalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here