Kobieta, która stara się o zajście w ciążę, z niecierpliwością oczekuje momentu, w którym będzie mogła wykonać test ciążowy. Jednak tu ma pewne obawy i często zadaje sobie pytanie: czy testy ciążowe są wiarygodne?
Wynik testu ciążowego zawsze zależy od poziomu hormonu hCG zawartego w organizmie kobiety, ale również od… samej czułości wybranego testu. Kiedy więc najlepiej wykonać test? Zdecydowanie po dacie wyczekiwanego terminu miesiączki. Hormon hCG zaczyna być produkowany około tydzień po zapłodnieniu, jednak ze względu na czułość aptecznych testów nie jest on od razu wykrywalny.
Testy ciążowe mają różną czułość, która zdecydowanie wpływa na czas, w jakim kobieta może spodziewać się wyniku dodatniego. Te najbardziej czułe (czułość mniejsza niż 500 IU/I) pokażą dwie kreseczki już mniej więcej koło czterech dni przed spodziewaną miesiączką.
Dość często zdarzają się przypadki testu fałszywie ujemnego. Spowodowane jest to najczęściej zbyt szybkim wykonaniem testu. Stężenie hormonu wzrasta stopniowo i aby wykrył go test, musi przekraczać jego czułość.
Ogólnie dostępne są testy, które można wykonać:
– w dniu spodziewanej miesiączki (tylko w przypadku regularnych cykli),
– trzy tygodnie od stosunku, w którym mogło dojść do zapłodnienia (w przypadku nieregularnych cykli),
– przed terminem spodziewanej miesiączki (w przypadku testów o bardzo wysokiej czułości).
Testy fałszywie dodatnie zdarzają się raczej sporadycznie. Wynik dodatni może się pojawić pod wpływem przyjmowaniem leków zawierających hormon hCG (są to najczęściej leki stosowane w leczeniu niepłodności), leków przeciwalergicznych, tabletek nasennych, uspokajających, leków stosowanych przy chorobie Parkinsona, diuretyków, leków przeciw-konwulsyjnych. Wynik pozytywny może być spowodowany również wahaniami hormonalnymi wywołanymi torbielami na jajniku, ciążą ektopową (pozamaciczną) lub menopauzą. Wpływ na taki wynik może mieć także niedawno przebyte poronienie (naturalne lub sztuczne), ponieważ hormon hCG utrzymuje się w organizmie przez dłuższy czas.
Aby wynik testu mógł być uznawany za wiarygodny, należy trzymać się pewnych zasad:
– pobrana próbka moczu musi być wykorzystana w ciągu 15 minut (po tym czasie mocz nie nadaje się do wykonania testu i może zafałszować wynik),
– test najlepiej jest wykonać z moczu porannego (zawiera największe stężenie hormonu hCG).
Na wynik testu nie mają natomiast absolutnie wpływu tabletki antykoncepcyjne oraz inne rodzaje koncepcji hormonalnej (zastrzyki, wkładki wewnątrzmaciczne, plastry antykoncepcyjne) oraz antybiotyki (można spokojnie wykonać test w trakcie kuracji antybiotykowej).
Aby mieć pewność co do wiarygodności testu ciążowego, najlepiej jest wykonać dwa, a jeszcze lepiej testy różnych firm. Jeden w dniu spodziewanej miesiączki, natomiast drugi parę dni później.
Jeżeli otrzymany wynik będzie pozytywny, należy bezzwłocznie umówić się na wizytę do ginekologa. Test ciążowy bowiem wykrywa tylko zwiększone stężenie hormonu hCG (co oczywiście potwierdza ciążę), nie pokaże jednak, czy ciąża rozwija się prawidłowo.