Łuszczyca jest chorobą, której na ten moment nie jest możliwe całkowite wyleczenie.Można jednak znacznie złagodzić jej przykre objawy.
Jest to choroba, której przyczyny nie są do końca znane. Nie jest zakaźna i złośliwa. Jednak ma tendencje do nawracania, ale tak samo jak może zdarzyć się jej nawrót, tak samo może się cofnąć.
Pomimo, że naukowcy bezustannie starają się znaleźć przyczynę tej przypadłości żadna do tej pory nie jest potwierdzona w 100 %. Jednak większość twierdzi, że maja do czynienia z chorobą autoimmunologiczną co znaczy, że organizm sam atakuje własne tkanki i w efekcie niszczy je.
Proces skóry tzn jej obumierania i dojrzewania na nowo trwa do 28 dni. W łuszczycy natomiast organizm skraca ten czas do 4 dni, co powoduje, że nowe komórki bardzo szybko dojrzewają a stare nie mają wystarczająco dużo czasu, aby się złuszczać. Następuje znaczne zgrubienie skóry u chorego człowieka, ponieważ na jej powierzchni jest kilka warstw niezłuszczonego naskórka. Miejsca chorobowe są pokryte po jakimś czasie powierzchnią przypominającą rybią łuskę.
Zazwyczaj choroba ujawnia się u osób w wieku od 10 do 40 lat, ale ostatnio zostało odnotowanych więcej przypadków zachorowań na łuszczycę ludzi po 70 roku życia.
Wyróżniamy kilka rodzajów tej choroby m.in zwykłą, odwróconą, owłosionej skóry, grudkową, krostkową. Czy łuszczyca swędzi ? Niestety znaczny odsetek ludzi, a można zaryzykować ze stwierdzeniem, że każdy pacjent cierpiący na łuszczycę skarży się na swędzenie miejsc chorobowych szczególnie jeśli zmiany są bardzo rozległe i świąd dotyczy znacznej części ciała.
Jednak swędzeniu można zaradzić regularnie stosując preparaty odżywiające skórę, jednak nie należy dobierać ich przypadkowo tylko najlepiej zapytać swojego lekarza, ewentualnie na własną rękę szukać środków przeznaczonych do stosowania na skórę z problemami łuszczycowymi.Muszą być o naturalnym składzie, obfitujące w działanie nawilżające, odżywiające, dezynfekujące i co najważniejsze odbudowujące naturalną warstwę lipidową skóry.
Bezwzględnie należy unikać podrażnień skóry tzn starać się nie nosić obcisłych ubrań, unikać gorących kąpieli, nie pocierać skóry ręcznikiem i starać się nie drapać swędzących zmian.
Należy pamiętać, aby ie tylko z zewnątrz skórę nawilżać, ale też odpowiednio się nawadniać wypijając co najmniej 2 litry płynów dziennie i stosować zbilansowaną dietę.W przypadku łuszczycy powinniśmy stosować dietę przeciwzapalną i ograniczać w znacznym stopniu węglowodany, a zwiększyć spożywanie produktów, które zawierają kwasy omega 3. Unikać bezwzględnie produktów, które zawierają histaminę, bo nasila przykre objawy. Mowa zwłaszcza o skorupiakach, bananach, truskawkach, serach twardych, kakao i czekoladzie.
Objawy jakie wyróżniamy to objaw świecy stearynowej co znaczy, że po zdrapaniu łuski skóra jest błyszcząca, objaw Ausbitza , objaw Koebnera, Objaw Nikolskiego. Choroba atakuje od 20 do 50 procent osób paznokcie, gdzie zaczyna się od pojawiających małych wgłębień na płytce paznokcia powodując m.in jej żółknięcie.