Każda kobieta dowiadując się o tym, że jest w ciąży stara się przeorganizować swoje życie tak, aby stworzyć rozwijającemu się w jej łonie dziecku, idealne warunki do wzrostu.
Większość przyszłych mam, z uwagą weryfikuje wszystkie dotychczasowe aktywności, eliminując wszystkie szkodliwe nawet te tylko potencjalnie, działania.
Większość kobiet w dzisiejszych czasach, chce zostać aktywna przez cały czas ciąży i o ile to możliwe, pragną aby ich życie na czas ciąży nie utraciło na atrakcyjności.
Duża część przyszłych mam, jest aktywna zarówno fizycznie jak i zawodowo do ostatnich miesięcy ciąży. Spora ilość ciężarnych również podróżuje, nie tylko zawodowo ale i w celach rekreacyjnych.
Lekarze wprawdzie podkreślają, że ciąża to nie choroba ale mimo to wypada na ten szczególny czas w życiu, zachować względem siebie i nienarodzonego jeszcze dziecka szczególną ostrożność.
Ciężarne często zadają pytanie, czy w ciąży można latać samolotem?
Na stronach internetowych znajdziemy wiele opinii, zarówno tych potwierdzających możliwość latania w ciąży, jak i tych całkowicie negujących ten pomysł.
Jak jednak wygląda prawda?
O ile ciąża przebiega bez powikłań, a stan ciężarnej nie budzi żadnego zastrzeżenia, loty samolotem przez większość lekarzy nie są zabraniane.
Warto jednak na czas podróży wybrać drugi trymestr ciąży, gdyż jest on jednym z najdogodniejszych momentów jej trwania.
Podróże w pierwszym trymestrze nie są polecane, ze względu na możliwość nasilenia się mdłości ciążowych u przyszłej mamy, oraz choroby lokomocyjnej. Trzeci trymestr ciąży, jest również mniej polecany na podróże, nie tylko z powodu możliwości wystąpienia akcji porodowej na pokładzie, ale również z powodu samopoczucia ciężarnej, które już w końcowych miesiącach ciąży może bywać różne.
Istnieje też ryzyko pojawienia się obrzęków nóg, oraz bóli kręgosłupa, związanych z długim przebywaniu w jednej pozycji.
Każda ciężarna powinna pamiętać, aby wybierając się w podróż samolotem, poprosić lekarza prowadzącego ciąże o wystawienie zaświadczenia o braku przeciwskazań, do podróżowania samolotem.
W razie jego braku, może dojść do sytuacji, gdy obsługa odmówi ciężarnej możliwości wejścia na pokład.
Decydując się na podróż w czasie ciąży, każda mama powinna zadbać o to ,aby lot nie trwał długo a miejsce do którego się wybieramy było miejscem bezpieczny. Zarówno pod względem występowania chorób jak i zagrożeń związanych z konfliktami zbrojnymi.
Ciężarna, może poprosić obsługę o przydzielenie jej miejsca w którym ewentualne turbulencje będą mniej odczuwalne, polecane jest miejsce na skrzydle. Pasy w samolotach są regulowane, dlatego nie stanowią zagrożenia nawet dla sporego brzuszka przyszłej mamy.
Ciężarna, może również liczyć na specjalne traktowanie w kolejkach do odprawy, powinna być obsłużona poza kolejnością.
Jeśli zdecydujemy się na podróż samolotem w ciąży, podejdźmy do tego wydarzenia z radością. Rozkoszujmy się widokami za oknem i postarajmy się wypocząć, aby mieć siłę i energię na wydarzenia, które czekają na nas po przylocie na miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here