Istnieje wiele mitów na temat czyszczenia uszu. Niewielu z nas tak naprawdę wie, jak się za to zabrać. Bardzo często robimy to patyczkami kosmetycznymi zakończonymi z obu stron warstwą waty. Coraz częściej jednak rezygnujemy z tego rozwiązania, przestrzegani przez specjalistów laryngologów. Coraz większy nacisk kładzie się bowiem na edukację ludzi oraz ich uświadamianie – dlatego też informuje się, iż tego typu zabieg może zapychać przewód słuchowy i w efekcie uszkadzać słuch. Jakiego rodzaju mity dotyczące czyszczenia uszu można usłyszeć najczęściej? Cóż, jest ich doprawdy wiele. Jedni twierdzą, iż w myciu uszu patyczkami kosmetycznymi nie ma nic złego. Jeszcze inni co jakiś czas udają się do gabinetu laryngologicznego w celu płukania uszu; niektórzy znowuż twierdzą, iż najlepiej sprawdza się czyszczenie uszu wodą utlenioną. Istnieje również dość duża grupa ludzie uważających, iż do tego celu nadają się jedynie specjalistyczne specyfiki dostępne w aptekach. Gdzie leży prawda? Jak zabrać się za temat czyszczenia uszu? I czy warto opierać się na informacjach pozyskanych w internecie?

Po pierwsze chcielibyśmy wszystkich ostrzec – w żadnym wypadku nie ufajmy bezgranicznie wszystkiemu, co uda się nam znaleźć i przeczytać w internecie. Absolutnie tego nie róbmy. Należy bowiem pamiętać, iż internet pełen jest niesprawdzonych informacji. Na forum internetowym głos zabrać może dosłownie każdy. Co ważne, około 90 procent z publikujących posty osób nie ma pojęcia na temat tego, o czym mówi. Dlatego też jeśli już koniecznie chcemy szukać informacji w internecie, starajmy się ich zasięgać jedynie na stronach prowadzonych przez ekspertów. Na ich łamach często wypowiadają się zawodowi lekarze, co pozwala nam mieć pewność, iż pozyskane informacje będą sprawdzone, wiarygodne i że będziemy mogli na nich polegać. Czytanie forów internetowych może nam zaś jedynie przysporzyć stresu, iż, przykładowo, cierpimy na jakąś chorobę. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek wątpliwości nie unikajmy wizyty u specjalisty. Pamiętajmy, że jedynie on może postawić trafną i prawidłową diagnozę.

Jakie są najpopularniejsze kontrowersje dotyczące czyszczenia uszu? Jedną z nich jest z całą pewnością kwestia mycia uszu patyczkami kosmetycznymi. Istnieje bardzo duża grupa osób, które wręcz nie wyobrażają sobie innego sposobu na wykonanie tego typu zabiegu. Laryngolodzy coraz częściej apelują jednak, aby jak najszybciej zaprzestać tego procederu. „Nie róbmy tego nigdy, w żadnym wypadku” – mówi dr Justyna Wrona, laryngolog z kilkunastoletnim doświadczeniem. „Wiem, że to najprostszy i najszybszy sposób, ale tego typu działaniem szkodzimy sami sobie. Uszkadzamy swój słuch. Wkładając patyczek do ucha, przesuwamy woskowinę w głąb przewodu słuchowego, tym samym zapychając go. I jeszcze raz powtórzę – w ten sposób uszkadzamy swój słuch”. Słowa te brzmią przerażająco, jednak o to właśnie chodzi laryngologom. Ich głównym celem jest dotarcie do jak największej ilości osób oraz wstrząśnięcie nimi, gdyż, jak sami uważają, tylko w ten sposób są w stanie coś zdziałać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here