Rowerzystów z roku na rok przybywa. Zwłaszcza w dużych miastach rower wydaje się ciekawą alternatywą dla samochodów i autobusów, pozwalającą na uniknięcie korków. Wielu cyklistów zadaje sobie jednak pytanie, czy można jeździć rowerem po chodniku.

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Artykuł 26 Prawa o Ruchu Drogowym stwierdza, iż jazda rowerem po chodniku jest niedozwolona. Rowerzysta powinien korzystać ze ścieżki rowerowej zawsze kiedy jest to możliwe. Jak wiadomo wiele naszych miast nie jest zbyt przyjaznych dla rowerzystów i ścieżki rowerowe w nich mają bardzo ograniczoną długość, prowadzą donikąd lub też nie są połączone z innymi ścieżkami rowerowymi. Na szczęście sytuacja ta z roku na rok ulega znaczącej poprawie. W przypadku braku ścieżki rowerowej cyklista powinien poruszać się jezdnią. Od zasady wynikającej z artykułu 26 Prawa o Ruchu Drogowym istnieją jednak wyjątki.

Pierwszym z wyjątków przewidzianych przez ustawodawcę jest jazda z dzieckiem poniżej dziesiątego roku życia. Jest to całkowicie uzasadnione ze względu na fakt, iż małe dzieci potrafią często zachowywać się w sposób zupełnie nieprzewidywalny. Potrafią one bez żadnego ostrzeżenia nagle zmienić kierunek jazdy i wjechać wprost pod koła pędzących samochodów.

Drugim odstępstwem od reguły zawartej w kodeksie jest jazda podczas złej pogody. W przypadku wystąpienia takich warunków pogodowych jak gęsta mgła znacznie ograniczająca widoczność, intensywna ulewa, gołoledź czy porywisty wiatr rowerzysta może wykorzystywać chodnik do jazdy. Ten wyjątek również wydaje się oczywisty. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze możemy trafić na policjanta, który stwierdzi że warunki pogodowe nie są na tyle złe, żeby uniemożliwiały one jazdę jezdnią i na temat tego czy można jeździć rowerem po chodniku w danej sytuacji będzie miał od nas zupełnie odmienne zdanie.

Trzeci wyjątek ustawodawca przewidział w wypadku zaistnienia jednocześnie trzech warunków. Po pierwsze chodnik, po którym miałby poruszać się rowerzysta musi mieć dwa lub więcej metrów szerokości. Po drugie ruch na jezdni biegnącej wzdłuż chodnika w terenie zabudowanym jest dozwolony z prędkością wyższą niż 50 kilometrów na godzinę. Po trzecie nie jest dostępna osobna droga dla rowerów lub pas ruchu przeznaczony dla ruchu rowerowego. Ten wyjątek jest łatwy do weryfikacji i to czy można jeździć rowerem po chodniku przy spełnieniu powyższych warunków również jest proste do udowodnienia napotkanemu stróżowi prawa.

Istnieje jednak jeszcze jeden reguła, o której trzeba pamiętać. Od maja 2011 roku dozwolone jest przewożenie dzieci w przyczepkach rowerowych. Wydaje się, że jeżeli dziecko ma poniżej 10 lat spełniony jest pierwszy ze wspomnianych powyżej warunków. Jednak niestety tak nie jest. W ustawie zapisano, iż rowerzysta może poruszać się chodnikiem jeżeli „opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem”. W przypadku przyczepki warunek ten nie jest spełniony.

Jak widać odpowiedź na pytanie czy można jeździć rowerem po chodniku nie jest wcale łatwa i zależy ona od spełnienia wielu warunków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here