Wielu z nas nie wie, co robić, gdy przychodzi czas aby wyczyścić łańcuch w jednośladzie. Są tacy, którzy wolą oddać rower do serwisu niż samodzielnie się nim zająć. Co zrobić, kiedy chcemy sami oczyścić łańcuch domowym sposobem?

Majsterkowicze będą potrzebowali skuwacza ( inne nazwy: rozkuwacz, imadełko), benzyny ekstrakcyjnej (dostępna w każdym hipermarkecie i marketach budowlanych) i słoika. Łańcuch należy zdjąć, włożyć do słoika i zostawić na kilka godzin (np. całą noc). Po tym czasie należy wstrząsnąć mocno słoikiem w celu usunięcia ewentualnych pozostałych zanieczyszczeń, wyjąć łańcuch, wytrzeć dokładnie i chwilę poczekać, aż benzyna odparuje. Potem należy dokładnie nasmarować łańcuch, założyć za pomocą tego samego skuwacza i gotowe.

Co zrobić, kiedy nie chcemy zdejmować łańcucha? W sklepach sportowych a nawet zwykłych hipermarketach są dostępne przyrządy do czyszczenia łańcuchów rowerowych (koszt około 30 złotych). Do naszej „maszynki czyszczącej” nalewamy rozpuszczalnik (może być benzyna ekstrakcyjna), nakładamy przyrząd na łańcuch i kręcimy pedałami, aż rozpuszczą się wszystkie zanieczyszczenia. Zdejmujemy przyrząd, wycieramy łańcuch do sucha i smarujemy dokładnie.

Możemy też przeprowadzić czyszczenie łańcucha rowerowego przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej, pędzla (może być też niewielka szczoteczka) i zwykłej szmaty (nie pozostawiającej włókien). Nie zdejmując łańcucha, smarujemy go benzyną przy pomocy pędzla, aby płyn dostał się we wszystkie zakamarki. Potem dokładnie wycieramy w szmatę, kręcąc pedałami. Jeśli napęd jest bardzo zabrudzony możemy go poszorować pędzlem aby usunąć wszystkie pozostałości smaru. Po myciu wycieramy łańcuch do sucha i smarujemy.

Jeśli nie mamy żadnych specjalnych narzędzi do serwisowania roweru, albo zwyczajnie chcemy to zrobić jak najmniejszym nakładem pracy i bez większych szans na pobrudzenie się nadal mamy szansę, aby wyczyścić nasz łańcuch sposobem w pełni domowym. Będziemy potrzebowali środka do czyszczenia hamulców samochodowych w sprayu. Jest to specyfik dostępny w marketach i w sklepach internetowych. Należy zabezpieczyć części lakierowane i gumowe roweru przed działaniem środka czyszczącego (np. folią ochronną). Po zabezpieczeniu pojazdu spryskujemy cały napęd sprayem. Opakowania są wyposażone w specjalne rurki, dzięki którym środek nie rozpryskuje się na dużej powierzchni, a potrzebną ilość możemy aplikować precyzyjnie nawet w każde ogniwo łańcucha. Rozpuszczone zanieczyszczenia pod wpływem sprężonego powietrza wypłyną same a oczyszczone w ten sposób części należy pozostawić na krótko do wyschnięcia. Następnie trzeba zakonserwować je odpowiednim smarem do roweru.

Jak widać domowych sposobów serwisowania napędu w rowerze jest wiele – każdy może wybrać odpowiedni dla siebie, w zależności od posiadanych warunków i wyposażenia. Na szczęście nie trzeba mieć do tego wielu specjalnych narzędzi, a nawet bez żadnych jesteśmy w stanie zadbać o stan swojego roweru. Należy przy tym pamiętać, że zawsze po myciu łańcucha rowerowego należy go potem dokładnie nasmarować, najlepiej dedykowanym smarem do rowerów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here