Atopowe zapalenie skóry AZS dotyka nawet 25% społeczeństwa. Choroba ta ujawnia się najczęściej w wieku kilku lub kilkunastu miesięcy i ustępuje u prawie połowy dzieci wraz z wiekiem. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Charakteryzuje się suchą podrażnioną skórą najczęściej w okolicy łokci, kolan oraz szyi; swędzącymi wykwitami, czerwonymi plamkami i pojawiającymi się przeczosami.

U osób chorujących na AZS objawy mogą pojawiać się w kontakcie z czynnikami alergennymi np. roztoczami, alergenami znajdującymi się w sierści zwierząt; detergentami, nieodpowiednią dietą czy w obliczu dużego stresu. Z problemami skórnymi należy wybrać się do dermatologa, który powinien doradzić, w jaki sposób dbać i pielęgnować atopową skórę oraz jakie leczenie może okazać się najskuteczniejsze w danym przypadku. Leczenie atopowego zapalenia skóry AZS polega na wyeliminowaniu czynnika alergennego, jeśli został on wykryty.

Często konieczne jest wspomaganie leczenia lekami przeciwalergicznymi. Czasami stosuje się leki immunomodulujące, które mają zmniejszyć objawy oraz spowodować osłabienie reakcji alergicznej. Stosuje się również fototerapię oraz wszelkie pasty, zawiesiny, maści itp. stosowane miejscowo. W warunkach domowych osoby zmagające się z AZS próbują łagodzić jego objawy poprzez dobieranie proszków do prania łagodnych dla skóry atopowej, częste natłuszczanie skóry, częste kąpiele w leczniczych z dodatkiem podchlorynu sodu czy nadmanganianu potasu. Duże znaczenie w życiu osoby zmagającej się z atopowym zapaleniem skóry ma dieta. Powinna ona zawierać duże ilości warzyw, szczególnie roślin posiadających zielone liście (jarmuż, szpinak, natka pietruszki). Należy unikać kontaktów skóry z warzywami oraz owocami powodującymi alergie, np. pomidorów czy szparagów. Warzywa, które nie powinny powodować podrażnień skóry to np. seler, sałata, cukinia, buraki czy cukinia.

Osoba zmagająca się z AZS powinna zwrócić uwagę na to, jakie nosi ubrania. Przede wszystkim powinno się unikać odzieży wełnianej oraz obcisłej, przylegającej do skóry. Najlepiej sprawdzić powinny się ubrania wykonane z bawełny oraz inne przewiewne tkaniny, pozwalające oddychać skórze. Przy wyborze kosmetyków atopowe zapalenie skóry AZS również potrafi być uciążliwe, ponieważ większość produktów może powodować podrażnienia. Szczególnie wrażliwa jest skóra w okolicy oczu, dlatego przed kupnem produktów do makijażu należy dokładnie czytać składy. W przypadku doboru kosmetyków warto skontaktować się z dermatologiem, by ustalić jakich produktów należy unikać a jakimi warto się zainteresować.

Chorując na AZS, sport pozostaje ważną częścią życia. Niestety pocenie się, może powodować podrażnienia skóry, dlatego wskazane jest brać prysznic po intensywnych treningach, aby ewentualne zmiany skórne nie nasilały się. Powinno się jednak unikać basenów, w których woda jest chlorowana. Należy pamiętać, że AZS nie jest przeciwwskazaniem do aktywnego trybu życia, a jedynie lekkim jego utrudnieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here