Zgodnie z wymogami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, każdy zakład pracy powinien być obowiązkowo wyposażony w apteczkę pierwszej pomocy. Dla realnego bezpieczeństwa pracowników ważna jest jednak nie tyle sama jej obecność w budynku, ale również jej zawartość i umiejętność właściwego wykorzystania poszczególnych elementów.

Co powinno się znaleźć w apteczce?

W każdej apteczce muszą się znaleźć przede wszystkim materiały niezbędne do opatrywania ran i tamowania krwawienia, a więc plastry, bandaże i chusty opatrunkowe w różnych rozmiarach. Ich uzupełnieniem są środki dezynfekcyjne. Ponadto w apteczce powinny być środki ochrony osobistej, takie jak rękawice ochronne nitrylowe.

W apteczce mogą znaleźć się również dodatkowe leki i materiały medyczne, zgodnie ze specyfiką konkretnego zakładu pracy. Jego specjalizacja decyduje bowiem o tym, na jakiego rodzaju urazy mogą być narażeni pracownicy.

Jak używać apteczki?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że ratując zdrowie i życie innych, nie możemy narażać swojego. Oznacza to, że w pierwszej kolejności zawsze powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo, a dopiero potem udzielać pierwszej pomocy.

Otwierając apteczkę celem udzielenia pomocy innej osobie, najpierw dobrze jest sięgnąć po rękawice ochronne nitrylowe. Założone na dłonie skutecznie ochronią nas przed kontaktem z krwią i innymi płynami ustrojowymi, które mogą stanowić potencjalne źródło zagrożenia. Jeśli musimy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy użyć ustnika do sztucznego oddychania.

Kto jest odpowiedzialny za kontrolowanie stanu apteczki?

Za sprawdzanie stanu apteczki zgodnie z przepisami odpowiedzialny jest pracodawca. W praktyce zwykle ceduje ten obowiązek na inne osoby. Ważne, by było one konkretnie wyznaczone i miały świadomość swoich obowiązków.

Zawartość apteczki należy sprawdzać przynajmniej dwa razy do roku i po każdym jej użyciu. Niejednokrotnie zdarza się, że któryś z pracowników używa na przykład rękawic ochronnych nitrylowych z apteczki w zupełnie innym celu, jak chociażby wymiana tuszu w drukarce, a potem zapomina o ich uzupełnieniu. Tymczasem brak któregokolwiek z elementów wyposażenia apteczki może skutecznie utrudnić udzielanie pierwszej pomocy.

Rękawice ochronne nitrylowe dostępne są w ofercie Grupa Anmar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here