Higiena osobista to bardzo ważna rzecz. Trzeba o nią zadbać każdego dnia. Człowiek, który jej unika, nie jest mile widziany w towarzystwie. Pewnie to z powodu nieprzyjemnego zapachu i niechlujnego stroju. Zaniedbana osoba zwykle jest kojarzona z bezdomnością lub pijaństwem. Tak się już utarło, że w tych grupach społecznych higiena i dbałość o wygląd nie są priorytetem. Tym ludziom najczęściej chodzi o alkohol i na zrealizowaniu tej potrzeby skupiają się najmocniej. Oczywiście bywają także wyjątki i bezdomny nie zawsze musi być brudny i cuchnący. Niektórzy stają się nimi z powodu długów i eksmisji, a nie dlatego, że po uszy tkwią w nałogu.

Jak powinno się dbać o siebie, by nie narazić się na obmowę i drwiny ze strony innych ludzi? Sprawa jest dość prosta. Po pierwsze należy regularnie brać prysznic, To nie prawda, że brud sam zniknie. W takie bajki nikt nie uwierzy. Brudu trzeba pozbyć się poprzez kąpiel i gorącą wodę. Najlepiej użyć jeszcze mydełka, które zabije bakterie i zneutralizuje pot. Jeśli ktoś jest uczulony na nie, można zastosować delikatny żel pod prysznic lub mleczko nawilżające. To niby takie oczywiste, lecz niektórzy zapominają, iż woda nie gryzie.

Po drugie włosy i skórę głowy również należy pielęgnować. Przetłuszczone, posklejane i cuchnące włosy nie zrobią na nikim dobrego wrażenia. Poza tym, gdy się ich nie myje, mogą zalegnąć się w nich wszy. Pozbyć się ich z owłosienia jest bardzo trudno. Nie da się ich wytępić jedynie przy pomocy wody i mydła. Trzeba sięgnąć po specjalne preparaty, które raz na zawsze zabiją wszystkie larwy. Stosowanie leku z apteki uniemożliwi wszom ponowne rozmnażanie i usunie je wszystkie wraz z jajeczkami. Mycie głowy jest przecież bardzo przyjemne. Po pierwsze dlatego, że odpręża, po drugie, bo nie boli, a po trzecie, bo nadaje włosom ładny zapach i wygląd.

Oprócz dbania o ciało należy również pamiętać o praniu ubrań. Nie można tego pominąć, bo one podobnie jak ciało przesiąkają potem. Gdy już nosi się je jakiś czas, po prostu śmierdzą. A żeby je uprać i odświeżyć nie potrzeba wiele. Wystarczy miska, odrobina proszku i ciepła woda. Zresztą większość ludzi nie musi prać ręcznie, bo ma od tego pralkę. Jej obsługa nie jest trudna i nie wymaga jakiejś wiedzy tajemnej. Wystarczy wsypać proszek do dozownika, włożyć rzeczy do prania, zamknąć pralkę i nastawić odpowiedni program. Po upływie określonego czasu rzeczy będą uprane i gotowe do rozwieszenia.

Istotną rzeczą jest też dbałość o czystość jamy ustnej i uszu. Zęby powinno się szczotkować codziennie, bo to zapobiega próchnicy i odświeża oddech. Poza tym miło jest mieć piękny uśmiech, bo można się nim chwalić. Również w uszach nie powinno być brudu, bo to brzydko wygląda. Czyszczenie ucha można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy to użycie wacika, lecz jest on lekko ryzykowny. Gdy włoży się go zbyt głęboko, można uszkodzić słuch. Drugi jest nieco delikatniejszy i mniej szkodliwy. Woskowinę w uchu można rozpuścić przy pomocy specjalnego sprayu. Wypływa ona na zewnątrz i można ją usunąć- nie podrażniając ucha. Jak widać wątpliwa, higiena to nie tylko problem bezdomnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here