Smar to wyjątkowo uporczywe zabrudzenie. Wbrew pozorom na tego typu plamy nie są narażeni tylko mężczyźni. Wybierając się chociażby na rower, zawsze jest ryzyko, że pobrudzimy np. spodnie, smarem. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czym sprać smar, aby nie zniszczyć tkaniny?
Sposobów na czyszczenie tego typu plam jest sporo, ale jak to zrobić, żeby nie zniszczyć materiału? W sklepach jest dużo środków chemicznych i detergentów do usuwania plam ze smaru, ale przynajmniej 70% jest mało skuteczna. Najlepsze są domowe sposoby.
Masło i smalec – ponieważ smar rozpuszcza się w tłuszczach proponuję zacząć od masła lub smalcu. Wystarczy nanieść odrobinę na plamę, odczekać ok. dwóch do trzech godzin, następnie tępą stroną noża, usunąć tłuszcz. Po tym zabiegu- uprać tkaninę jak zwykle.
Płyn do mycia naczyń- płyn do mycia naczyń ma naprawdę sporo zastosowań, świetnie sprawdzi się także w tym przypadku. Wystarczy nałożyć kilka kropli na plamę, odczekać 30 min. po czym uprać w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku lub płynu do prania.
Benzyna ekstrakcyjna + talk- benzyna ekstrakcyjna pomaga na wiele uporczywych plam. Świetnie poradzi sobie również ze smarem. Czystą szmatkę nasącz benzyną i energicznymi ruchami pocieraj plamę. Ważne, aby często zmieniać szmatkę, inaczej mogą powstać dodatkowe plamy. Po tym zabiegu posyp materiał obficie talkiem i pozostaw na kilka godzin. Następnie usuń talk a ubranie upierz jak zwykle.
Szare mydło- szare mydło dział jak odplamiacz. Wystarczy namoczyć ubranie, wetrzeć w nie szare mydło i tak pozostawić na kilka godzin. Następnie spłukać i uprać z proszkiem lub płynem do prania.
Pasta BHP- wystarczy nałożyć grubą warstwę pasty BHP na plamę na kilka godzin. Warto od czasu do czasu pocierać pastę np. palcami. Po kilku godzinach, usuń nadmiar pasty BHP a następnie upierz ubranie, zgodnie z instrukcją, która znajduje się na metce. W przypadku gdy plama jest już stara lub zaschnięta, możliwe, że będzie trzeba pastę pozostawić na kilkanaście godzin a czasami nawet na całą noc.
Cenna rada: każda plama, nawet ta, która na pierwszy rzut oka, wydaje się prosta do usunięcia, może zostać przez nas utrwalona. Dlatego, ważne jest przestrzeganie kilku prostych wskazówek. Zanim wybierzesz odpowiednią metodę, zwróć uwagę z jakiego rodzaju materiałem masz do czynienia. Nie można delikatnych tkanin pocierać np. benzyną. Pod żadnym pozorem, nie próbuj prasować takich zabrudzeń, ponieważ plamy pod wpływem ciepła, wnikają w tkaninę. Usunięcie ich po takim zabiegu, będzie bardzo trudne. Czasem wręcz niemożliwe.
Odplamianie ubrań to nieprzyjemna czynność, która niejednokrotnie spędza, głównie kobietom, sen z powiek. Jak się okazuje, nie trzeba kupować drogich środków czystości, aby w łatwy i przyjemny sposób pozbyć się plamy, raz na zawsze. Wystarczy wykorzystać domowe środki. Czyszczenie plamy masłem, smalcem czy pastą BHP jest przecież dziecinnie proste. Ich skuteczność często potwierdzana jest przez panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami na forach oraz grupach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here