Chorwacja to raj dla bardzo wielu polskich turystów. Kraj położony jest nad Morzem Adriatyckim. Słynie z pięknych plaż i klimatu, który zapewnia gorące dni praktycznie przez całe lato, a także w dużej mierze na wiosnę i jesień. Chorwacja to kraj położony na Półwyspie Bałkańskim na południe od granic Polski, jednak odległość jest znacznie mniejsza do innych popularnych miejsc wycieczkowych np. do Bułgarii, Grecji czy Egiptu. Chorwacja jest krajem słowiańskim; wielu Polaków uważa to za plus, ponieważ jest w stanie przynajmniej po części porozumieć się tam w swoim ojczystym języku. Najpopularniejszymi miejscami wypoczynkowymi w Chorwacji są miasta takie jak Dubrownik czy Split. Poza pięknymi plażami są one również niezwykle starymi miastami z bardzo wieloma zabytkami i bogatą historią. Chorwacja przez lata przechodziła z rąk do rąk, a za niepodległe państwo, w pełni suwerenne uznana została dopiero w 1992 roku. Chorwaci więc mają w swojej kulturze wiele naleciałości z czasów, kiedy władali nimi Węgrzy, Habsburgowie czy władze Jugosławii.

Chorwacja od 2013 roku jest członkiem Unii Europejskiej, jest to kraj, który obecnie ma najmniejszy staż we Wspólnocie. Państwo dołączyło do Unii dopiero jako drugi kraj spośród krajów tworzących niegdyś socjalistyczną republikę Jugosławii. Jest to więc jedno z najbardziej rozwiniętych krajów w regionie, na co wpływają m.in. ogromne wpływy z turystyki. Chorwacja więc ma już pięcioletni staż w Unii Europejskiej, ale co ciekawe nie dołączyła jeszcze do strefy Schengen, czyli grupy krajów, które zniosły całkowicie kontrolę graniczne na przejściach z jednego do drugiego kraju unijnego. Niestety więc na granicy chorwackiej musimy jako turyści liczyć się z koniecznością odbycia standardowej kontroli przeprowadzonej przez celników. Starsi z pewnością będą pamiętać takie rzeczy z czasów sprzed strefy Schengen, ale dla młodszych turystów może być to swego rodzaju nowość.

Z powodu przeprowadzania kontroli granicznych bardzo wiele Polaków i turystów z innych krajów zastanawia się czy do Chorwacji potrzebny jest paszport. Przypomnijmy, że na podstawie prawa polskiego paszport jest fakultatywny, nie trzeba posiadać go – obowiązkowy jest tylko i wyłącznie dowód osobisty. Paszport to dokument, który zaświadcza, że jest się obywatelem Polski. W przypadku Chorwacji należy sobie zapamiętać, że paszport nie jest potrzebny – w przypadku przyjazdu, który ma trwać mniej niż 90 dni wystarczającym dokumentem jest dowód osobisty któregokolwiek z państw Unii Europejskiej. Paszport wymagany jest tylko i wyłącznie od przedstawicieli państw nienależących do UE. Chorwacja obecnie przygotowuje się do wejścia do strefy Schengen, więc prawdopodobnie w niedługim czasie możemy spodziewać się, że znikną bramki na granicy chorwacko-węgierskiej oraz chorwacko-słoweńskiej. Byłoby to z pewnością duże ułatwienie dla wszystkim, którzy podróżują do tego kraju oraz kolejny krok w kierunku integracji europejskiej przesuwanej do coraz to nowych krajów Starego Kontynentu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here