Programy służące do planowania zadań w przedsiębiorstwach są na rynku od wielu lat. Na początku roku 2000 głównym liderem w dostarczaniu oprogramowań ERP był jeden z oddziałów giganta korporacyjnego Microsoft. Z czasem zaczął doganiać go jeden z największych twórców oprogramowania korporacyjnego – Oracle Corporation.
Oprogramowanie ERP wymaga regularnych aktualizacji – pamiętaj o tym podczas wyboru dostawcy
W przeszłości w celu zautomatyzowania procesów produkcyjnych i wyeliminowania zbędnych działań korzystano z oprogramowania ERP od firmy Oracle Netsuite. Ich system specjalizował się w identyfikowaniu błędów księgowych i kosztów niezbędnych do obsługi maszyn oraz opłacenia siły roboczej. Najważniejszą zaletą ich systemów było skuteczne ocenianie dokumentacji finansowej. Dzięki temu firmy mogły zrozumieć, czy ich koszty powinny zostać uszczuplone, czy też rozszerzone.
Problem z aktualizacjami
Nieskutecznie aktualizowane oprogramowanie ERP z czasem wypada z obiegu. Niestety większość firm w przeszłości nie dostosowała się do dynamicznych zmian na rynku. Warto pamiętać o tym, że na dokładność pracy systemów ERP wpływa ogromna liczba czynników. Dlatego stworzenie uniwersalnego programu, który przetrwa próbę czasu stanowi wyzwanie.
Aplikacje ERP przechowywane w chmurze
Z czasem firmy zaczęły odchodzić od wykorzystywania fizycznych nośników danych. Z tego powodu coraz częściej możemy zauważyć, że twórcy oprogramowań ERP przenoszą swoje aplikacje za pośrednictwem chmury. Zdalna obsługa zautomatyzowanych systemów poprzez sieć internetową pozwala nam iść z duchem czasu. Z systemów ERP opartych na pracy w chmurze korzystają dziś jedni z największych gigantów. Dobrym przykładem jest firma FedEx i Blue Shield.
Wykorzystują ERP w formie planera i menadżera zadań w jednym. Sumowanie odpowiednich informacji pozwala im określać skuteczność pracowników oraz efekty planów logistycznych.
Najważniejsze korzyści programów ERP
Do najważniejszych korzyści takich programów możemy zaliczyć znaczne zmniejszenie kosztów administracyjnych firmy. Co więcej, odpowiednio skalibrowane aplikacje pomagają ustalić optymalne warunki pracy. W ten sposób firma może wygenerować nieco więcej przychodów przy zachowaniu tego samego nakładu pracy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.