W dzisiejszych czasach w każdym domu mamy szereg urządzeń, które znacznie ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków.
Jednym z niech jest żelazko. To niepozorne urządzenie, które w wyniku gorącej temperatury, oraz nacisku w skuteczny sposób wygładza nasze tkaniny, jest już praktycznie w każdym domu.
W chwili obecnej na rynku sprzedaży, mamy do dyspozycji wiele modeli żelazek, od tych podstawowych aż do tych całkiem zaawansowanych, bezprzewodowych, zaopatrzonych w stację parową.
Decydując się na zakup żelazka, warto szczególna uwagę zwrócić na stopę urządzenia.
Stopa żelazka, często określana jest, jako serce samego urządzenia. Warto przy wyborze żelazka, poświęcić chwile czasu i zadbać o to aby była ona wykonana z trwałego materiału.
Wybierając żelazko ze stopą szafirową, nie tylko znacznie ułatwimy sobie sam proces prasowania, ale i użytkowania. Stopa ta jest bowiem odporna na zabrudzenia i zarysowania.
Niezależnie od tego jaki model żelazka wybierzemy, warto pamiętać że aby pełniło ono swoją funkcję bez zarzutu przez wiele lat, trzeba pamiętać o regularnym jego czyszczeniu.
Zanieczyszczenia osadzające się zarówno wewnątrz jak i zewnątrz naszego urządzenia, skutecznie wpływają na jego sprawność oraz użytkowanie. Brudne żelazko może w czasie prasowania, doprowadzić nawet do zabrudzenia odzieży.
Zanim zabierzemy się do czyszczenia żelazka, przejrzyjmy instrukcję obsługi i sprawdźmy czy model żelazka, który posiadamy nie wymaga specjalnego czyszczenia.
Jeśli nasze żelazko nie jest bardzo zabrudzone, wystarczy przetrzeć obudowę wilgotną szmatką, a stopę żelazka lekko rozgrzać i umyć szmatką nasączoną wodą z odrobiną octu.
Pamiętajmy przy tym, aby żelazko w momencie czyszczenia zawsze było wyłączone z prądu.
Częstą sytuacją, która zdarzyła się zapewne każdemu z nas, jest przypalenie stopy żelazka, a co za tym idzie znaczne jej zabrudzenie.
Czym czyścić żelazko, aby uporać się z tym problemem?
Sposobów na poradzenie sobie z przypaleniami jest sporo, jednak większość gospodyń doradza zastosowanie, kilku sprawdzonych metod.
Jednym z nim jest zastosowanie soli i gazety.
Sól rozsypujemy na gazetę i przesuwamy żelazkiem kilkukrotnie sprawdzając zabrudzenia, które z każdym ruchem powinny znikać.
Możemy również zmieszać odrobinę sody oczyszczonej z octem i nakładać szmatką na stopę żelazka lekko pocierając, aż do wyczyszczenia zabrudzeń.
Stopy teflonowe z dobrym efektem można oczyścić z przypaleń, za pomocą kilkukrotnego przeciągnięcia stopą żelazka, po lekko pogniecionej folii aluminiowej.
Przy czyszczeniu urządzenia warto zwrócić również uwagę, na jego zbiornik na wodę. Sprawdźmy czy nie osadził się tam kamień, jeśli tak wlejmy do zbiorniczka ciepłą wodę z dodatkiem kilku łyżeczek kwasku cytrynowego, i pozostawmy na chwilę.
Czyszcząc żelazko, nie zapomnijmy o istniejących w jego stopie otworach, przez które wydobywa się para. Z powodzeniem oczyścimy je patyczkami kosmetycznymi zamoczonymi w occie.
Warto raz na kilka tygodni, sprawdzić stan czystości naszego urządzenia, nie tylko przedłużymy w ten sposób jego żywotność, ale i zyskamy pewność idealnie wyprasowanych ubrań.