Co jeść, żeby być zdrowym? Kto mógłby nam pomóc w ustawieniu dobrej diety? Czy banany są zdrowe, czy lepiej postawić na pomarańcze? To zestaw pytań, na które warto znaleźć odpowiedzi, ponieważ zdrowie to wartość najważniejsza i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Już Jan Kochanowski przekonywał o tym sobie współczesnych, a na przestrzeni wieków nic a nic w tej materii się nie zmieniło. No, może tylko czy aż tyle, że medycyna poszła tak do przodu, że radzimy sobie z całym mnóstwem chorób, choć do pełni szczęścia jeszcze daleko.
Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo wszak mieliśmy się z nim zastanowić nad tym, czy banany są zdrowe. Zatem przyjrzyjmy się tym egzotycznym owocom, bo tak naprawdę spożywamy ich stosunkowo dużo. W czasach słusznie minionych banany były rarytasem, a pojawiały się zasadniczo u nas średnio ze dwa razy do roku, bo przy okazji świąt. I to jeszcze trzeba było mieć szczęście albo znajomości, żeby w ogóle stać się szczęśliwym posiadaczem kilograma tych owoców. Na szczęście to już przeszłość i lepiej do niej nie wracać. Dzisiaj banany możemy jeść do woli, nie zastanawiając się przy tym kompletnie nad ich pochodzeniem. Mało tego, czasami bywa tak, że są one tańsze niż rodzime jabłka czy gruszki. Ale to już temat na inny artykuł.
Banany to niezwykle sycące owoce o delikatnym smaku. Są wyjątkowo łagodne dla naszego przewodu pokarmowego, więc można je spożywać nawet w sytuacji, kiedy jesteśmy na ścisłej diecie z powodu nieżytu żołądka. Zresztą to jedne z pierwszych owoców, jakie podaje się niemowlętom, ponieważ rzadko kiedy powodują alergię. Banany doskonale też sprawdzają się jako przekąska dla większych dzieci, nie mówiąc już o osobach dorosłych. Nawiasem mówiąc, gros osób stosuje je przy różnego rodzaju dietach.
Naukowcy przekonują, że banany wzmacniają serce. Obniżają poziom cholesterolu, zapobiegają miażdżycy. Powinny je spożywać osoby, które miewają problemy z zasypianiem. Warto w takich sytuacjach zastosować koktajl z mleka i banana, który wpływa na dobre samopoczucie i zapewnia dobry sen. Banany są bogatym źródłem magnezu, zatem ich spożycie wspomaga nasz układ nerwowy. Zawierają też stosunkowo dużo potasu i wapnia, dzięki czemu poprawiają naszą pamięć i koncentrację. Doskonale też odkwaszają organizm. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że te owoce skutecznie działają też przy biegunkach. Znawcy przedmiotu twierdzą, że spożywanie jednego banana dziennie doskonale odżywia organizm i wspomaga jego regenerację. Można chyba śmiało rzec, że banan to taka bomba witaminowo- odżywcza o nader skutecznym działaniu. Nic dziwnego więc, że chętnie sięgają po nią wszyscy ci, którzy są wycieńczeni długim i morderczym treningiem. Po ćwiczeniach banan jest wręcz jak znalazł, bo to taki zastrzyk energii dla mięśni.
Powyższe rozważania chyba można potraktować jak dobrą odpowiedź na pytanie, czy banany są zdrowe. Sięgajmy po te owoce, bo rzeczywiście warto. Tym bardziej, że mamy je dosłownie w zasięgu ręki. Czegóż chcieć więcej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here