Czerniak jest to nowotwór skóry. Jest groźny, trudny do leczenia i może dawać przerzuty. Często nawraca, więc osoby zmagające się wcześniej z tym typem nowotworu są w grupie wzmożonego ryzyka. Czerniak wcześnie wykryty jest uleczalny jednak w naszym kraju prawie 1/3 chorych umiera.
Istnieją pewne czynniki, które sprzyjają zachorowaniu na ten rodzaj nowotworu. Osoby o jasnej karnacji, z duża ilością znamion barwnikowych powinny jak najrzadziej wystawiać się na działanie promieni UV, ponieważ są w grupie o zwiększonym ryzyku zachorowania na czerniaka. Płeć i wiek również odgrywają istotną rolę, otóż kobiety i osoby w średnim wieku są bardziej narażone na wystąpienie u nich tego nowotworu. Czerniaka można też odziedziczyć w genach, więc osoby, u których w rodzinie pojawia się ten rodzaj choroby powinny bardziej na siebie uważać. Urazy skóry również mogą się przyczynić do powstania tego rodzaju nowotworu.
Skąd wiedzieć, że mamy do czynienia z czerniakiem? Wiele osób zastanawia się czy czerniak boli. Czasem tak czasem nie. Są jednak pewne objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u dermatologa w celu wykonania badań. Jeżeli znamię na ciele ciemnieje, powiększa się, a jego krawędzie są nieregularne to najprawdopodobniej mamy do czynienia z czerniakiem. Dodatkowo często towarzyszy temu świąd, pieczenie i krwawienie. Do lekarza powinniśmy się też wybrać, gdy zauważymy na skórze nowe znamiona. Dermatolog najpewniej obejrzy znamię przy pomocy diaskopu, a następnie zdecyduje czy wymaga ono leczenia, czy też nie.
Leczenie tego nowotworu jest trudne, jednak w dużym stopniu zależy od stadium choroby. Najczęściej stosuje się leczenie wieloetapowe. Najpierw lekarz wycina zmianę, a następnie pacjent jest poddawany chemioterapii . Chemioterapia polega na podawaniu leków przeciwnowotworowych, które niestety bardzo wyniszczają organizm. Jeżeli osoba chora nie kwalifikuje się do operacyjnego usunięcia nowotworu, poddaje się ja radioterapii. Z racji tego, że choroba ta często nawraca, daje przerzuty i często kończy się zgonem chorego, bardzo ważna jest profilaktyka.
Profilaktyka czerniaka polega przede wszystkim na częstym- około raz na rok, lub raz na dwa lata- odwiedzaniu lekarza w celu obejrzenia stanu znamion. Oprócz tego należy z umiarem wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Jeżeli już mamy kontakt z ostrym słońcem, należy zakrywać znamiona. Można zaklejać je plastrami lub chować pod ubraniem. Należy jednak pamiętać, że nie daje to całkowitej ochrony. Podczas opalania się należy używać kremów z filtrami i nie doprowadzać do poparzeń słonecznych. Zbyt częste korzystanie z solarium również może przyczynić się do powstania nowotworu. Jeżeli na naszym ciele znajduje się dużo znamion, warto porozmawiać z lekarzem o możliwości ich usunięcia. Może to zapobiec przekształceniu znamienia w nowotwór, jednak nie daje nam całkowitej pewności, że choroba nie wystąpi, ponieważ czerniak może się rozwijać także na innych obszarach ciała, jak na przykład na błonach śluzowych, a nawet na oku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here