Plamka żółta jest częścią siatkówki oka, która odpowiedzialna jest za rozróżnienie kolorów, czytanie czy postrzeganie szczegółów otaczającego nas świata. Zwyrodnienie plamki żółtej jest związaną z wiekiem chorobą, która występuje coraz powszechniej w społeczeństwie. Spowodowane jest to utratą przez oko możliwości pozbywania się pozostałości po procesach chemicznych, jakie w nim zachodzą, co doprowadza do zwyrodnienia. Jakie są objawy tej choroby i jak można jej przeciwdziałać – dowiedz się z marką Acuvue – producentem soczewek kontaktowych do korygowania wad wzroku!

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej ma postać suchą oraz mokrą (wysiękową). Sucha występuje najczęściej, niemal w 90 procent przypadków zachorowań i przebiega łagodniej. Utrata widzenia następuje stopniowo, osoby cierpiące na to schorzenia zaczynają zauważać niewielkie defekty widzenia centralnego zwłaszcza przy czytaniu, postrzeganiu linii prostych czy krawędzi oglądanych przedmiotów. Mogą również pojawić się zniekształcenia obrazów czy wyblakłe kolory. Mokra (nazywana także wysiękową) postać zwyrodnienia plamki żółtej powoduje dużo szybsze postępy choroby i może doprowadzić do znacznego pogorszenia widzenia w ciągu raptem kilku dni. Powoduje ją wrastanie naczyń krwionośnych pod siatkówkę, co doprowadza do wylewów krwi i gromadzenia się płynów pod siatkówką – więcej informacji na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zwyrodnienie-plamki-zoltej

Jak przeciwdziałać zwyrodnieniu plamki żółtej?

W suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej zalecane jest przede wszystkim przeciwdziałanie suplementami diety z takimi składnikami jak luteina, zeaksantyna, witaminy A, C, E i mikroelementy – przede wszystkim selen, cynk i miedź. Warto także zmienić swoją dietę, wprowadzając do niej produkty, w których naturalnie występują w dużej ilości powyższe składniki, jak w szpinaku, jarmużu, natce pietruszki, sałacie roszponce, brukselce czy papryce zielonej i innych warzywach. Do dodatkowych czynników ryzyka powodujących możliwość pojawienia się tej choroby należą takie kwestie, jak palenie papierosów czy otyłość – lekarze zalecają więc rezygnację z nałogu i zrzucenie nadmiaru kilogramów. W przypadku wysiękowej postaci zwyrodnienia stosuje się przede wszystkim leki nowej generacji poprzez iniekcje do wnętrza oka, które opóźniają postępy choroby. Stosuje się także terapię laserową odmładzającą siatkówkę oka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here