Odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka, która jest bardzo wrażliwa, to czasami dla rodzica. Obecnie na rynku kosmetycznym jest dostępnych wiele preparatów, które mają ochraniać i łagodzić podrażnienia skóry dziecka. Systematyczne ich używanie sprawia, że skóra jest zadbana.

Skóra dziecka znacznie różni się od skóry dorosłego. Dopiero około 2-3 roku życia, zaczyna ją przypominać. Do tej pory jej pielęgnacja powinna być szczególna.

Kąpiel dziecka

O codziennych kąpielach powinniśmy pomyśleć dopiero wtedy, gdy nasze dziecko nauczy się samodzielnie przemieszczać i jeść. Wtedy zaczyna się brudzić. W upalne dni, gdy dziecko się poci, również należy pamiętać o wieczornym myciu.

Skórę dziecka należy myć delikatnymi mydłami lub płynami do kąpieli, które są przeznaczone specjalnie dla dzieci. Produkty dla dorosłych, mogą powodować podrażnienia skóry, ponieważ posiadają konserwanty i substancje zapachowe. To może zaburzyć ochronne właściwości bariery lipidowej.

Kąp dziecka powinna odbywać się w wodzie o temperaturze 33—34°C. Taka temperatura jest neutralna. W sytuacji, gdy nie posiadamy termometru, należy zanurzyć w wodzie przedramię lub łokieć. Idealna temperatura jest wtedy, gdy nie odczuwasz chłodu ani wyraźnego ciepła.

Pielęgnacja twarzy i ciała niemowlaka

Należy również zadbać o prawidłową temperaturę pomieszczenia, podczas kąpieli. Im dziecko jest młodsze, tym szybciej się wychładza.

Po kąpieli zawsze powinniśmy pamiętać o nawilżeniu skóry dziecka. Najlepiej się tutaj sprawdzą emolienty. Ich działanie polega na zmiękczaniu, nawilżaniu i wygładzaniu naskórka. w składzie emolientów znajdziemy takie tłuszcze jak: oleje roślinne, masło kakaowe, węglowodory mineralne i woski.

Jak dbać o włosy dziecka?

Kosmetyki do mycia włosów dla dzieci, powinny zawierać wyłącznie łagodne substancje myjące i składniki. Wtedy mamy gwarancję, że nie zostanie naruszona delikatna bariera ochronna skóry, tylko wzmocniona. Aby wysuszyć włosy dziecka, wystarczy odcisnąć nadmiar wody, w ręcznik. Nie ma konieczności używania suszarki do włosów, ponieważ może je ona uszkodzić.

Jeżeli chodzi o szczotkowanie włosów dziecka, to powinniśmy to robić codziennie, bez znaczenia czy dziecko ma dużo, czy mało włosów. Systematyczne wykonywanie tej czynności wpłynie pozytywnie na kondycję włosów. Najlepiej sprawdzi się tutaj szczotka, z naturalnego włosia.

Przeczytaj też: http://www.poradypanidomu.pl/dzieci/spiworki-do-wozkow-fotelikow-i-sanek-czy-sie-roznia-od-siebie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here