Zdrowie dziecka jest najważniejszą kwestią dla każdej kobiety w ciąży. Dlatego też coraz więcej par decyduje się na to, aby inwestować w panel badań genetycznych, które oferują im wiele cennych informacji na długo przed porodem dziecka.

Badania genetyczne w ciązy – jakie informacje dają?

W dawnych czasach aby dowiedzieć się jakiej płci jest dziecko lub czy jest w pełni zdrowe, kobieta musiała czekać do porodu. Jednakże postęp w nauce sprawił, że wiele informacji można zebrać już w trakcie samej ciąży, począwszy od płci dziecka, a skończywszy na tym czy jest ono obciążone jakimikolwiek wadami genetycznymi. Badania genetyczne w ciązy są zwykle dzielone na dwie kategorie – inwazyjne i nieinwazyjne. Choć inwazyjne badanie genetyczne zawsze da dużo dokładnych informacji, nie warto jest lekceważyć skuteczności badań nieinwazyjnych. Bardzo często bowiem wystarczy pobrać tylko trochę krwi od kobiety ciężarnej i już można dowiedzieć się czy dane dziecko choruje na Zespół Downa lub inne ciężkie choroby genetyczne. Badania genetyczne w ciązy są wskazane między innymi dla kobiet powyżej 35 roku życia i tych par, których historie rodzinne wskazują na jakiekolwiek nieprawidłowości genetyczne. Dzięki informacjom jakie zapewniają badania genetyczne, pary takie mogą przygotować się na to jak będzie wyglądać poród, połóg i późniejsza opieka na dzieckiem.

Jaki jest koszt badań genetycznych?

Koszt badań genetycznych może być bardzo różny. Zazwyczaj ich cena jest zależna od takich kwestii jak ich inwazyjność. Ważna jest także to, z jaką precyzją otrzymywane są wyniki danego badania genetycznego – jak łatwo się domyślić, im bardziej wiarygodny wynik, tym cena badania jest wyższa. Jednakże nie należy lekceważyć faktu, że często cena za konkretne badanie genetyczne może być bardzo różnorodna w zależności od tego w jakim laboratorium się je wykonuje. Każde laboratorium ma bowiem swój własny cennik. Dlatego też najlepszą metodą jest porównanie ofert różnych ośrodków diagnostycznych zanim wybierze się jeden konkretny. Dobrze jest też sprawdzić, czy dane badanie genetyczne nie jest refundowane przez NFZ. Dzięki temu każda kobieta ciężarna ma szansę dowiedzieć się więcej o swoich dziecku i przygotować na poród i dalsze życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here