Kiedy mamy na terenie posesji wykopaną studnie warto zadbać o jej stan. Niezależnie od aspektów technicznych powinniśmy sprawdzić stan biologiczny wody z takiego ujęcia. Podczas użytkownika odkładają się na dnie i ścianach studni resztki biologiczne. Są one pożywką dla bakterii i drobnoustrojów. Warto czynności polegające na czyszczeniu przeprowadzać cyklicznie. W ten sposób możemy mieć czystą wodę do ogrodu i hodowli zwierząt.

Niestety takie czynności przy konserwacji studni kopanej na posesji powinna wykonać firma posiadająca odpowiedni sprzęt oraz wyspecjalizowanych pracowników. Po umówieniu się na wizytę wykonawcy ocenia on stan studni i określa zakres prac, jaki należy wykonać. To będzie istotny element wyceny takiego zlecenia.

Początkiem prac powinno być zdemontowanie zabudowy na górze szybu studni. Potrzebne jest to w celu dostępu ekipy czyszczącej oraz zapewnienia bezpieczeństwa prac. Przy studniach zbudowanych z kręgów wykonane zostanie czyszczenie studni, aby pozbyć się glonów i organizmów z powierzchni betonu. Należy dokładnie przeprowadzić pracę, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Dobrze jest zabezpieczyć wnętrze studni środkami chemicznymi utrudniającymi rozwój glonów. Po operacji czyszczenia musimy sprawdzić, na jakim poziomie jest lustro wody oraz ile osadów i mułu zalega na dnie studni. Od takich osadów dennych zależy czystość czerpanej wody oraz ilość wody, jaka napływa z wód gruntowych. Tę pracochłonną czynność musimy wykonać, używając zabezpieczenia osobistego. Mogą tam powstawać związki z rozkładu beztlenowego. Stosowanie masek tlenowych powinno być bezwzględnie wymagane.

Wykonując wszystkie czynności zmierzające do poprawy stanu technicznego, firma serwisująca może oferować również prace budowlane i uzupełnienie ubytków w powierzchni kręgów.

Czas prac trudno określić, ponieważ może dochodzić do potrzeby transportowania urobku z czyszczenia lub dojazdu do trudno dostępnych miejsc. Dobrze jest w trakcie pierwszej wizyty wykonawcy ustalić takie szczegóły, aby uniknąć nieporozumień.

Przed zakończeniem prac należy zająć się sprawą jakości wody. Pompą powinna zostać wybrana woda obecnie znajdująca się w studni. Przy okazji można zmierzyć, ile litrów wydajności mają pokłady wodonośne na posesji. Przy okazji usunięte zostaną reszki osadów. Kiedy poziom wody się ustabilizuje, można przystąpić do zabiegów odkażających. Poprawi to jakość wody niestety w większości przypadków nie jest ona zdatna do picia. Dla pewności można przeprowadzić badania biologiczne lub wykonać studnię głębinową do czystych pokładów wody.

Stosowane środki chemiczne na bazie chloru usuną drobnoustroje i nie będą szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Nawet jeżeli woda jest zdatna dla celów gospodarczych to i tak warto podjąć działania, by była ona czysta i bezpieczna. Po takiej dezynfekcji powinniśmy cyklicznie prowadzić badania jakości wody oraz zlecać czyszczenie raz na dwa lata. Najlepiej, kiedy prace takie będą wykonywane w cyklach rocznych wraz z badaniami laboratoryjnymi. Wyniki dadzą nam pewność jakości wody.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGłośne koty
Następny artykułOdchudzanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here