Kiedy jesteśmy w nowym związku, który przechodzi do kolejnego etapu, kiedy zaczynamy mieszkać razem i się coraz lepiej poznawać wiele z nas decyduje się na zakup lub przygarnięcie ze schroniska psa lub kota. To taka naturalna kolej rzeczy, i pewnego rodzaju silniejsza więź miedzy dwojgiem ludzi, którzy decydują się na wspólną opiekę nad żywym stworzeniem. Oczywiście niektórzy nie mogą mieć zwierząt futerkowych ze względu na alergię i uczulenie na sierść, ale to zazwyczaj mniejszość. Takie pary często decydują się na zakup żółwia, akwarium z różnymi kolorowymi rybkami czy papugi. Ci szczęśliwcy, którzy jednak mogą pozwolić sobie na przygarnięcie futerkowego zwierzaka mają wiele możliwości.
Po pierwsze wiele słyszy się o bezdomnych kotach i psach błąkających się po wsiach i miasteczkach. Można samemu wybrać się na spacer i może się okazać, że przybłąka się do nas bezdomny pies lub kot. Naturalnie należy zachować wielką ostrożność, gdyż takie zwierzę może być chore na wściekliznę lub przenosić inne choroby, dlatego bardzo ważnym jest udanie się do weterynarza i przebadanie zwierzęcia.
Często także pada pytanie czy można kąpać kota. Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna, bo warto zastanowić się, czy trzeba kąpać kota w danym momencie. Oczywiście jeśli znajdujemy zwierzę, które jest całe brudne, oblepione jakimś błotem, gliną czy innymi nieczystościami, które samo się nie wylizało, to jak najbardziej musimy je oczyścić. W takim wypadku odpowiedź na pytanie czy można kąpać kota brzmi oczywiście tak. Przygotujmy wtedy miseczkę z ciepłą, lecz nie gorącą wodą, do tego suchy miękki ręcznik i delikatny płyn do kąpieli. W sklepach, nawet w typowych drogeriach uda się nam zakupić środki chemiczne przeznaczone właśnie dla zwierząt. Mają one specjalny skład, który nie podrażni delikatnej skóry zwierząt, a przy okazji doskonale oczyści futerko i nawet kiedy kot lub pies wyliże się po tym, nie będzie istniało zagrożenie zatruciem jakimś specyficznym środkiem chemicznym. Kiedy już przemyjemy futro i skórę kota ciepłą wodą z pianką pamiętajmy o dokładnym usunięciu detergentu z ciała zwierzaka. Dokładnie opłuczmy futro ciepłą czystą wodą, aż nie zostanie ani trochę piany. Wytrzyjmy futro czystym ręcznikiem i gotowe- umyty i czysty zwierzak sam oczywiście siebie wyliże, gdyż na pewno będzie odczuwał lekki dyskomfort, ale jest to naturalne.
W zasadzie jest to jedyny akceptowalny moment, kiedy należy myć kota. Zwierzęta takie jak kot i piec są w stanie zadbać samodzielnie o swoją higienę, a małe kotki są myte przez własne mamy. Jeśli nasz kot przebywa głównie w domu nie ma potrzeby kąpać go wyjątkowo często. Kot mieszkający w domu nie ma możliwości zabrudzenia się. Jeśli jednak nasze zwierze wychodzi na dwór i na przykład zmoknie, zabrudzi się błotem, popiołem lub czymś innym, jak najbardziej możemy zastosować delikatną kąpiel z dodatkiem specjalnego szamponu do mycia kota. Najważniejsze jest, aby nie przestraszyć naszego kota i nie zrobić mu krzywdy. Jak z każdym żywym zwierzęciem musimy obchodzić się delikatnie podczas kąpieli.