Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się zaburzeniami wydzielania wewnętrznego, potocznie nazywanymi zaburzeniami hormonalnymi. To problem, który dotyczy coraz większej grupy osób – często przez lata nierozpoznany, ukrywający się pod maską permanentnego zmęczenia, osłabienia i czy problemów z wagą. Jakie sygnały powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Endokrynolog Katowice – gdzie szukać specjalisty?

Czym zajmuje się lekarz endokrynolog?

Endokrynolog to lekarz specjalizujący się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób układu dokrewnego, a więc wszelkiego rodzaju zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu gruczołów wydzielniczych, między innymi tarczycy, trzustki czy gruczołów płciowych. Leczone przez endokrynologa schorzenia to chociażby nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, nadczynność i niedoczynność przytarczyc czy zespół Cushinga. Niektóre choroby dotyczące układu dokrewnego, jak cukrzyca czy zaburzenia cyklu miesiączkowego, wymagają ścisłej współpracy między endokrynologiem i lekarzem innej specjalizacji: diabetologiem czy ginekologiem.

Kiedy warto poszukać endokrynologa w Katowicach?

Zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów wydzielniczych mogą przez lata nie dawać objawów lub dawać objawy na tyle mało specyficzne, że zostaną one zignorowane. Dlatego warto zachować czujność i nie bagatelizować nawet drobnych dolegliwości, które mogłyby sugerować chorobę. Im szybciej ta zostanie zdiagnozowana, tym bardziej efektywne będzie leczenie.

Niepokojące objawy, które mogą sugerować choroby endokrynologiczne to przede wszystkim:

– nagły przyrost lub spadek masy ciała,
– problemy dermatologiczne, zwłaszcza trądzik,
– senność, ciągłe uczucie zmęczenia i osłabienia,
– uderzenia gorąca,
– bóle głowy
– łysienie,
– obrzęki,
– zaburzenia miesiączkowania, bóle piersi, krwawienia z dróg rodnych.U dzieci objawem choroby mogą być nieproporcjonalna sylwetka, przedwczesne dojrzewanie, zahamowany lub nadmierny wzrost. Lekarz endokrynolog Katowice prywatnie pomoże zdiagnozować ich przyczynę i ustalić leczenie.

Endokrynolog katowice prywatnie – jak wybrać dobrego specjalistę?

Obserwując niepokojące objawy, najlepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Endokrynolog w Katowicach prywatnie jest dostępny niemal od ręki. W mieście nie brakuje dobrych specjalistów z zakresu zaburzeń wydzielania hormonów. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzi się endokrynolog dziecięcy Katowice.Gdzie szukać specjalisty? Przed umówieniem się na wizytę, najlepiej podpytać znajomych, a także sprawdzić opinie lekarza w sieci. Godny zaufania będzie również lekarz pracujący w renomowanej klinice – takie miejsca zatrudniają profesjonalnych endokrynologów Katowice prywatnie. Jeśli problemy dotyczą dziecka lub nastolatka, najlepszym wyborem będzie doświadczony lekarz endokrynolog dziecięcy Katowice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here