We współczesnym świecie firmom zależy na szybkim i dokładnym operowaniu surowcami i produktami. Specjalnie w tym celu zatrudniani są logistycy, do których obowiązków należy kontrolowanie przepływu wyżej wspomnianych materiałów. Nie jest to prosta praca, jednak na pewno w każdym przedsiębiorstwie zostaje doceniona odpowiednimi zarobkami, ponieważ bez takich ludzi firma funkcjonowała by o wiele gorzej, a klienci mogliby zrezygnować z jej usług. Jednak czym zajmuje się logistyk w praktyce i jakie kwalifikacje są potrzebne do objęcia tego stanowiska?
Sama logistyka dzieli się na wiele działów, wśród których możemy między innymi wyróżnić logistykę zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji. Z tego wynika, że logistyk jest odpowiedzialny za sprowadzanie odpowiednich materiałów oraz surowców, następnie za dobre zaplanowanie procesu produkcyjnego, a na końcu dostarczenie gotowego produktu do punktów sprzedaży. Jednak jego obowiązki są często rozszerzone o obsługę i negocjacje z klientami, pakowanie czy przepływ informacji. Najważniejszym czynnikiem w logistyce okazuje się jednak transport, który musi być bardzo szczegółowo zaplanowany, aby nie wystąpiły niechciane opóźnienia, i to właśnie tutaj musi wykazać się pracownik działu logistyki.
Ponadto musi on dbać o to, aby jego kontrahenci oraz osoby pracujące w danej firmie byli zawsze doinformowani o planach logistycznych. Oprócz tego do obowiązków może należeć zawieranie umów z firmami transportowymi czy informatycznymi, a więc dobrze żeby logistyk posiadał także wysokie umiejętności interpersonalne i negocjacyjne.
Co jest nam natomiast potrzebne aby zatrudnić się na stanowisko logistyka w jakiejś firmie? Przede wszystkim jeżeli chcemy obrać tę ścieżkę kariery zawodowej to dobrym pomysłem będzie udanie się na studia logistyczne. Niewiele uczelni oferuje jednak taki kierunek, choć jedną z nich jest na przykład Społeczna Akademia Nauk w Warszawie. Nie powinniśmy się jednak tym przejmować, ponieważ istnieje wiele kierunków, które również pomogą nam w zostaniu logistykiem, jak na przykład na Wydziale Nauk Ekonomicznych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która również znajduje się w stolicy. Warto pamiętać, że logistycy zajmują się głównie transportem, a więc jakikolwiek kierunek z nim związany także będzie dobrym wyborem w tym przypadku.
Jak widać logistyk to bardzo ważna osoba, odpowiedzialna w dużej mierze za funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw, poprzez planowanie i zarządzanie produktami. Oczywiście w firmach zatrudnianych jest wiele osób zajmujących się tą dziedziną, ponieważ jeden człowiek nie byłby w stanie ogarnąć takiego natłoku pracy. W ten sposób możemy aplikować na stanowiska między innymi specjalisty do spraw transportu i spedycji czy nawet specjalisty do spraw gospodarki odpadami. Potwierdza to tylko tezę, że każdy surowiec w firmie potrzebuje osoby, która będzie nim we właściwy sposób zarządzała, co może znacznie poprawić sprawność funkcjonowania korporacji i wielokrotnie zwiększyć jej zyski.