Czyszczenie monet spędza sen z powiek nie tylko miłośnikom numizmatyki, ale również osobom nie zafascynowanym kolekcjonowaniem monet. Powinniśmy zacząć od pytania w jakim celu chcemy wyczyścić nasze monety. Jeśli zależy nam wyłącznie na usunięciu brudu z bilonu obecnego w obiegu monetarnym możemy skorzystać z dowolnego domowego środku czystości nie martwiąc się o uszkodzenia mechaniczne i chemiczne jakie spowodujemy na monecie. W innym wypadku, jeśli czyścimy monety o wartości kolekcjonerskiej, historycznej lub sentymentalnej powinniśmy zadbać o szczególną ostrożność podczas procesu ich czyszczenia.
Mechaniczne czyszczenie monet jest największą krzywdą jaką możemy wyrządzić monetom. Zapomnijmy o wszelkich papierach ściernych, gąbkach, drucianych szczotkach, szczoteczkach do zębów i innych narzędziach tortur dla monet. Grube włosie i szorstka powierzchnia zarysuje nasze monety i zostawi nieprzyjemne dla oka ślady. Nie używamy również żadnych środków do polerowania ani środków zawierających twarde granulki w swojej konsystencji. Monety po takim zabiegu zamieniłyby się w świecące się lusterka – a to drastycznie obniża wartość numizmatów. Czyszczenie monet powinno odbywać się wyłącznie na zasadzie znanych reakcji chemicznych, które przyczynią się do usunięcia zanieczyszczeń z powierzchni.
Monety często pokrywają się patyną – jasnozielonym nalotem będącym produktem końcowym pasywacji, czyli procesu korozyjnego miedzi oraz jej stopów. Patyna jest dowodem autentyczności wieku naszych monet i jest warstwą zabezpieczającą metal przed dalszą korozją. Jeśli pozbędziemy się patyny to stracimy niepodważalny dowód na autentyczność wiekową naszego numizmatu, ale też spowodujemy powrót korozji, która tym razem intensywniej i dogłębniej zacznie wyżerać metal.
Domową metodą na czyszczenie monet jest kwasek cytrynowy. Jest powszechnie dostępny w sklepach z artykułami spożywczymi. Wkładamy monety do płytkiego naczynia np. talerz i zalewamy monety kwasem cytrynowym. Monety powinny być całkowicie zanurzone w płynie – zostawiamy je tak na czas od jednej do dwóch godzin. Następnie po upływie tego czasu myjemy je w dłoniach pod bieżącą wodą. Możemy przetrzeć je w palcach lub dodać odrobinę zwykłego mydła. W kolejnym kroku musimy je dokładnie i delikatnie osuszyć ręcznikiem. Pozostawienie kropel wody na powierzchni monet może im bardzo zaszkodzić, ponieważ środowisko wodne sprzyja procesom wyżerającym metal.
Po takim zabiegu możemy potraktować nasze monety specjalistycznymi środkami do wyrobów jubilerskich. Nie stosujmy się jednak do zaleceń producenta, który poleca rozprowadzić środek za pomocą szczoteczki – alternatywą mogą być nasze dłonie lub miękka ściereczka.
Rewelacyjne efekty daje również pasta do zębów, która jest na stanie w każdym gospodarstwie domowym. Pomimo niepożądanych właściwości polerujących możemy wykorzystać ją do usunięcia brudu z monet. Odrobinę pasty nakładamy na palce i delikatnie obracamy monetą między palcami. Zaleca się rozcieńczenie pasty przed zabiegiem i nie używanie do tego szczoteczki.
Czyszczenie monet domowymi sposobami jest bardzo łatwe i szybkie, zanim przystąpimy do wyczyszczenia drogocennej monety warto przetestować nasz środek czyszczący na monecie o mniejszej wartości, w celu uniknięcia wielkich strat.