Plamy z żywicy bywają bardzo uciążliwe, gdyż nie jest łatwo ich się pozbyć. Niestety łatwo jest pobrudzić ubranie tą lepką substancją na przykład podczas wycieczki do lasu czy parku. Nie sposób w każdej sytuacji upilnować dzieci, choć oczywiście nie tylko dzieci narażone są na pobrudzenie się żywicą. Relaksujący niedzielny spacer może dla całej rodziny zakończyć się powrotem do domu w pobrudzonych żywicą ubraniach. Gdy na domiar złego okazuje się, że pobrudzone ubranie jest naszym ulubionym, zły humor murowany. Na szczęście ubranie pobrudzone żywicą nie oznacza od razu, że musimy się z nim pożegnać. W walce z materiałem pobrudzonym żywicą może pomóc nam kilka środków, które wcale nie są drogie, przeciwnie, zazwyczaj znajdują się w każdym domu, więc zapewne nawet nie będzie konieczna dodatkowa wizyta w sklepie. Warto więc znać kilka domowym sposobów, które pozwolą pozbyć się plam z żywicy z naszych ulubionych ubrań.

Czym sprać żywice

Gdy nasze ubranie pobrudzi się żywicą, nie ma co się załamywać czy od razu wyrzucać ubranie do kosza. Jest kilka domowych, skutecznych sposobów w walce z plamami z żywicy. Środki, które pomogą nam sprać z tkaniny żywicę, to przykładowo spirytus, terpentyna czy aceton. Pomocny może być też zmywacz do paznokci, ocet czy rozpuszczalnik. Należy jednak używać tych środków umiejętnie, tak aby nie zniszczyć przy tym tkaniny.

Jak sprać żywicę

Na początek należy pozbyć się zaschniętej części żywicy, zamrażając ją. Można do tego użyć np. kostek lodu bądź wsadzić całą tkaninę do zamrażalnika. Po zamrożeniu można łatwiej zdrapać wierzchnią część żywicy. Następnie trzeba rozpuścić pozostałą plamę, czyli żywicę, która wsiąknęła w materiał. Pod zabrudzoną tkaninę podłożyć papier ręcznikowy bądź jakąś inną tego typu tkaninę. Następnie chusteczką czy wacikiem zwilżonym w odpowiednim roztworze (np. rozpuszczalniku bądź roztworze terpentyny i spirytusu) roztworze przetrzeć pobrudzone żywicą miejsce na ubraniu. Następnie należy całą tkaninę wyprać w letniej wodzie z dodatkiem proszku do prania.

Jeśli chcemy użyć bardziej naturalnych środków, dobrym rozwiązaniem jest olejek herbaciany, który równie doskonale rozpuszcza żywicę.

Do tkanin sztucznych, syntetycznych najlepiej użyć roztworu spirytusu z terpentyną. Natomiast do tkanin naturalnych, np. bawełnianych, najlepiej jest użyć środków naturalnych, jak wspomniany wyżej olejek bądź spirytus.

Jeśli okaże się, że po wykonaniu wszystkich powyższych czynności plama na naszym ubraniu wciąż jest widoczna, należy powtórzyć cały proces raz jeszcze.

Używając denaturatów, należy uważać, aby nie odbarwić tkanin.

Jeśli pomimo wszystko, plamy wciąż nie znikają, ostatnią deską ratunku będzie udanie się do pralni chemicznej, gdzie profesjonaliści z pewnością poradzą sobie z poplamionymi ubraniami.

Zanim więc wyrzucimy nasze ulubione dzianiny do kosza, warto podjąć próby ocalenia ubrań. Plamy z żywicy wyglądają wprawdzie groźne, ale nie są nie do pokonania. Wystarczy znać kilka domowych sposobów. W każdym razie na pewno nie należy od razu się poddawać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here