Dzieci porozrzucały resztki jedzenia na tylnej kanapie? Rozlany kilka tygodni temu sok na wycieraczce samochodowej klei się do buta? A może karoseria zmieniła kolor pod wpływem błota…To wszystko, to pewne oznaki tego, że przyszła pora na gruntowne czyszczenie Twojego auta. Podpowiem, jak się do tego zabrać.

MYJNIA SAMOCHODOWA CZY SAMODZIELNE CZYSZCZENIE?

Kiedy mamy w planach kompleksowe czyszczenie auta, stajemy przed dylematem czy zlecić je specjalizującej się w tym firmie, skorzystać z myjni samoobsługowej, czy może podjąć się wykonania tego zadania samemu na własnym podwórku. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje plusy, ale: pierwsza opcja będzie nas sporo kosztowała, druga nie rozwiąże naszego problemu do końca bo myjnie samoobsługowe posiadają w swoim wyposażeniu zazwyczaj tylko myjkę ciśnieniową do karoserii, ew. do wycieraczek oraz odkurzacz a nam chodzi o dużo więcej. Trzecia możliwość jest w tym wypadku najbardziej dla nas korzystna, tak cenowo, bo na dłuższą metę może się to opłacić, jak i pod względem dokładności, jeśli naprawdę lubimy mieć czyste i zadbane auto. Bo kto posprząta w nim lepiej niż my- jego właściciele.

SZCZOTKA, PASTA, MISKA, CIEPŁA WODA

To nie wystarczy, jeżeli chcemy, aby nasz samochód wyglądał jakby wyjechał wprost z fabryki. Musimy zacząć od kupna kilku niezbędnych środków czyszczących. Na rynku jest wiele firm oferujących całe gamy produktów służących do czyszczenia auta. Istnieją produkty przeznaczone do usuwania brudu z deski rozdzielczej w samochodzie, tapicerki różnego rodzaju, dywaników samochodowych oraz podsufitki. Do wyboru mamy także płyny do kompletnego czyszczenia wnętrz samochodowych. Umyjemy nimi wszystko to co wewnątrz.Jeśli chodzi o opakowanie, czyli o karoserię dobrze jest zainwestować w urządzenie myjące pod ciśnieniem, podobnie jak na myjni ręcznej. Myjkę ciśnieniową firmy Lavor kupimy już za niecałe 400 złotych. Na urządzenie firmy Karcher będziemy musieli wydać nieco więcej. Sprzęty bardzo się różnią ceną, która się waha od kilkuset do kilku tysięcy złotych, ale również wydajnością. Jeżeli chcemy, aby służyły nam one głownie do czyszczenia auta w przydomowym zaciszu nie warto szaleć przy ich wyborze. W zupełności wystarczy nam do tego myjka z przepływem wody ok. 500l/ h i dobry szampon do mycia nadwozia, który można zamówić w cenie ok. 50 zł. za 5 l.

PORZĄDKI CZAS ZACZĄĆ

Sprzątanie samochodu warto zacząć od wzięcia do ręki worka na śmieci i pozbycia się tego co nie jest już nam w nim potrzebne. Mówię tu o rachunkach, papierkach i różnego rodzaju innych przedmiotach, których potrzebowaliśmy, ale ich czas dawno się skończył. Następnie warto wyciągnąć wszystkie gumowe dywaniki samochodowe wytrzepać je i od razu uprać, żeby ewentualnie zdążyły wyschnąć zanim skończymy porządki. Odkurzaczem samochodowym lub zwykłym domowym, przy użyciu specjalnej wąskiej końcówki, odkurzamy wszystkie podłogi oraz tapicerkę. Szorujemy deskę rozdzielczą i wszystkie inne, tekstylne elementy, np. na drzwiach oraz kierownicę. Na koniec możemy użyć Placka, który nabłyszczy to co przed chwilą zostało przez nas wyczyszczone. Pomijamy tylko kierownicę, bo nie zależy nam na tym, żeby miała ona tłustą powłokę. Przechodzimy do foteli. W zależności z czego są one wykonane, wybieramy odpowiedni środek i usuwamy zanieczyszczenia. Kiedy już środek auta prezentuje się nienagannie, zamykamy szczelnie drzwi i szyby. Za pomocą wyżej wspomnianej myjki, bądź też tradycyjnie szczotką do mycia samochodu, myjemy, a następnie spłukujemy całe nadwozie. Nie zapominamy o błotnikach, bo tam nad kołami, gromadzi się najwięcej błota. Nabłyszczamy całość specyfikiem np. firmy JAX ( ok. 30 zł. za 1 l.). Gdy auto wyschnie należy jeszcze umyć szyby zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. No! Teraz nasz samochód powinien wyglądać zjawiskowo.

Jak widać czyszczenie samochodu nie należy do czynności bardzo skomplikowanych. Istnieją tacy, którzy uwielbiają to robić i nigdy nie odebraliby sobie tej przyjemności, zlecając komu innemu to zajęcie. A widok zazdrosnego sąsiada widzącego nasze pięknie wypolerowane i pachnące na odległość auto- bezcenny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here