Wizyta u psychologa, czy warto?

0
1529

Psycholog jest w stanie nam pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi uczuciami, zaburzeniami psychicznymi. Często psychoterapia jest znacznie bardziej skuteczna, niż leki. Leki leczą tak naprawdę tylko objawy choroby, a nie są w stanie nas wyleczyć. Psychoterapia z kolei jest w stanie wpłynąć na nasze postrzeganie świata, nauczyć nas jak radzić sobie z naszymi męczącymi uczuciami, czy lękami w zależności od problemu.

Dla wielu osób tak naprawdę wizyta u psychologa jest zagadką. Wiele osób mimo problemów nie umawia się do takich specjalistów, ponieważ nie wiedzą jak terapia wygląda i że naprawdę jest w stanie pomóc. Najtrudniejsza jest tak naprawdę pierwsza wizyta, w trakcie której psycholog przeprowadza swego rodzaju wywiad. Warto wiedzieć o tym, jak przebiega konsultacja psychologiczna przeprowadzana przy pierwszej wizycie. W jej trakcie psycholog wypytuje na o nasze życie, niezobowiązująco. Nie musimy mówić tak naprawdę o niczym, o czym nie mamy ochoty.

Psychoterapeuta wypytuje, z kim mieszkamy, jakie są nasze relacje z rodzicami, z partnerem, czy mamy dzieci, kolegów itp. Na podstawie takich odpowiedzi psycholog jest w stanie określić jaką osobą jesteśmy i z czym mamy problemy. Często wypełnia się również różnego rodzaju testy, które określają, jak się czujemy w określonych sytuacjach. Na podstawie takiego wywiadu stawiana jest pierwsze diagnoza i dopasowywana jest odpowiednia terapia. To właśnie psycholog na podstawie przeprowadzonego wywiadu stwierdza, jaka terapia będzie w stanie nam pomóc możliwie najlepiej i najszybciej.

Oczywiście warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy psycholog Warszawa, czy też w innych miejscach posiada fachową wiedzę i umiejętności potrzebne do tego, aby skutecznie nam pomóc. Dlatego też przed umówieniem się na wizytę u psychologa, warto sprawdzić rankingi publikowane przez różne strony odnośnie określonych psychologów. Są one tworzone na podstawie ocen wystawianych przez pacjentów określonych psychologów. Jeżeli ludzie byli zadowoleni z terapii, to lekarz będzie wyżej w rankingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here