Złota biżuteria to niekwestionowany lider na rynku jubilerskim. Złoto jest ponadczasowe, piękne i niesamowicie trwałe. Złote ozdoby stanowią doskonałe dopełnienie zarówno eleganckich stylizacji, jak i casualowych, a przy tym zachowują swój doskonały stan przez długie lata. Zakup porządnej złotej biżuterii wbrew pozorom nie jest taki prosty. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Próba złota

Próba złota to jeden z głównych parametrów, jakie bierze się pod uwagę przy zakupie biżuterii. Próba to, najprościej rzecz ujmując, „ilość złota w złocie”. Dlaczego nie robi się biżuterii z czystego złota? Ponieważ jest to metal stosunkowo miękki, a w związku z tym jest dość podatny na odkształcenia i zarysowania. Mieszając kruszec z innymi metalami, nadaje się mu odpowiednią twardość, a tym samym wzmacnia się go. 

Na rynku jubilerskim funkcjonuje uniwersalny system identyfikacji. Wyróżnimy 6 podstawowych prób złota: 960, 750, 585, 500, 375 i 333, gdzie pierwsza z nich zawiera 96% czystego złota, a kolejne odpowiednio mniej. Im wyższa próba, tym lepsza jakość złota. Do wyrobu biżuterii najczęściej wykorzystuje się stopy 333, 585 i 750.

Jaką próbę wybrać? 

Wszystko zależy od sposobu noszenia biżuterii (jak często, w jakich warunkach), preferowanego koloru biżuterii oraz budżetu. Wyroby ze złota próby 333 i 375 są najjaśniejsze. Ze względu na niską zawartość złota mogą ulec śniedzeniu. Ich ogromnym plusem jest jednak bardzo wysoka odporność na uszkodzenia – głównie zarysowania. Taka biżuteria jest też najtańsza ze wszystkich złotych wyrobów. Biżuteria próby 585 jest nieco ciemniejsza (bardziej żółta), niesamowicie elegancka, a przy tym nieco szybciej może ulec zniszczeniu. Wyroby próby 750 są najmniej odporne na uszkodzenia, a przy tym charakteryzują się wyjątkowo pięknym wyglądem. 

Najlepszym – a przy tym najpopularniejszym – wyborem są wyroby o próbie 585, które mają dobry stosunek jakości do ceny. Biżuteria wykonana ze złota o niższych próbach to dobre rozwiązanie dla tych osób, które noszą ją każdego dnia i często narażają na kontakt z wodą czy detergentami. Złoto o próbie 750 raczej przeznaczone jest dla osób noszących biżuterię wyłącznie okazjonalnie. 

Wybierz renomowanego producenta

Złotą biżuterię można kupić w stacjonarnych salonach jubilerskich oraz w internecie. Aby cieszyć się doskonałą jakością biżuterii, należy wybrać renomowanego producenta. Lepiej unikać wyrobów niewiadomego pochodzenia sprzedawanych na bazarach. 

Jubiler Ciesielscy oferuje piękną biżuterię wykonaną z wysokogatunkowego złota – głównie o próbie 585. Na stronie allezloto.pl znajdziemy niezwykłą różnorodność bransoletek, kolczyków, pierścionków i innych wyrobów. Propozycją jest klasyczna, gładka biżuteria oraz modele ozdobione najróżniejszymi kamieniami szlachetnymi – w tym diamentami, szafirami, czy też rubinami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here