Na rynku optycznym istnieje kilka rodzajów soczewek kontaktowych, by sprostać potrzebom rosnącej grupy osób, która upodobała sobie tę formę korekcji. Jednym z takich typów są soczewki kolorowe, które bezinwazyjnie odmienią barwę oczu w minutę. Z tego powodu z roku na rok coraz więcej osób interesuje się tym rodzajem szkieł kontaktowych. Marzy się Tobie również taka metamorfoza oczu? Dowiedz się czy możesz z niej skorzystać!

Czym są soczewki kolorowe?

Soczewki kolorowe to płaskie przezroczyste krążki wygięte w kształt miseczki, zabarwione na określony kolor. Jest to zrobione przy użyciu nowoczesnej technologii, dzięki której zabarwienie nie wpływa w żaden sposób na widziany obraz. W ten sposób osoby z otoczenia mogą zauważyć zmianę w barwie Twojej tęczówki, ale Ty zachowujesz widzenie w naturalnych barwach. To sprawia, że wiele osób nosi soczewki kontaktowe kolorowe na co dzień.

Co ciekawe ten typ szkieł kontaktowych dostępny jest obecnie w dwóch wersjach, jako produkt korygujący proste wady wzroku, ale też jako kolorowe 0, czyli powszechnie znane jako zerówki (bez mocy optycznej). To oznacza, że nawet jeśli nie masz żadnej z popularnych wad wzroku, możesz zmienić kolor oczu w mgnieniu oka.

Kolorowe soczewki kosmetyczne występują w wersjach delikatnych, które tylko podkreślają naturalny kolor oczu. Dostępne są jednak też modele wyraźnie zmieniające barwę tęczówki. Z kolei najbardziej szalone soczewki kosmetyczne noszone są tylko przy okazji wydarzeń np. przebieranej imprezy halloween. To z uwagi na bardzo odważne wzory i kolory np. czarne soczewki lub w stylu oczu wampira.  W ofercie znajdziesz też soczewki powiększające oczy – to specjalna propozycja dla osób z ciemnymi tęczówkami. Marzą się Tobie czarne oczy? Spróbuj!

Kto może nosić soczewki kolorowe?

Co istotne, obecnie soczewki kolorowe można założyć tylko jeśli nie masz wady wzroku w ogóle lub masz krótkowzroczność.W niektórych modelach takich soczewek występują też moce plusowe (dla osób z dalekowzrocznością), jednak zdecydowanie rzadziej. Jeśli masz astygmatyzm, soczewki kosmetyczne dla takiej wady wzroku trudno znaleźć. Jeśli bardzo Tobie zależy na zmianie barwy tęczówki, możesz spróbować założyć soczewki kolorowe zerówki i do tego standardowe okulary korekcyjne – Ty decydujesz!

Oprócz technicznych aspektów soczewek kolorowych, które warunkują ich użytkowników, warto też pamiętać o ograniczeniach zdrowotnych.

Soczewki kontaktowe kolorowe są wyrobem medycznym (szczególnie te z wadą wzroku), dlatego tak istotny jest brak zdrowotnych przeciwwskazań do ich noszenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że możesz nosić taki produkt na oczach, najpierw udaj się do specjalisty – optometrysty, bądź okulisty.

Poradź się eksperta

Soczewki kontaktowe może nosić w teorii każdy kto ma na to ochotę. Są jednak określone przeciwwskazania do ich noszenia np. problem z zakładaniem i zdejmowaniem lub tocząca się infekcja zarówno w samym oku, jak i w organizmie. Jeśli jesteś chory, masz gorączkę, noszenie soczewek kolorowych, czy jakichkolwiek innych nie będzie komfortowe. Tym bardziej, jeśli infekcja dotyczy oka. W takim przypadku poczekaj aż wyzdrowiejesz. Noszenie soczewek kontaktowych jest czasowo odradzane też w kontekście ciąży. W tym okresie, hormony mogą powodować, że ich użytkowanie będzie niewygodne. Jeśli z kolei masz cukrzycę lub przyjmujesz określone leki, źle reagujące ze szkłami kontaktowymi – w takim przypadku na stałe może być Tobie odradzane noszenie soczewek, również kolorowych. 

Warto zawsze udać się do lekarza lub specjalisty kontaktologa, który wykona badanie wzroku, przeprowadzi wywiad z pacjentem i nauczy aplikacji soczewek. Dzięki temu masz większą pewność, że użytkowanie kolorowych modeli soczewek kontaktowych będzie dla Ciebie przyjemnością!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here