Drewno jako surowiec budowlany i meblowy nie wychodzi z mody od wielu sezonów. Jego niepowtarzalne słoje i naturalne wzory są ponadczasowe – w przeciwieństwie do samego drewna, które jest bardzo wrażliwe na czynniki atmosferyczne takie jak promieniowanie słoneczne i wilgoć.

Może mamy drewniany mebel w domu, który chcemy zabezpieczyć, odświeżyć lub całkowicie zmienić jego wygląd. Przed przystąpieniem do pracy powinniśmy sprawdzić stabilność wszystkich wkrętów zamocowanych w drewnie. Drewno ma tę właściwość, że jako naturalny surowiec zmienia się pod wpływem czasu i warunków środowiskowych. Zmiana objętości drewna wpływa na stabilność śrub zamontowanych w nim, dlatego należy dokręcić wszelkie wkręty, które obluzowały się z biegiem czasu.

Czas najwyższy przejść do działania – ale czym malować drewno? Zacznijmy od zastanowienia się czy chcemy całkowicie pokryć wzory deski, czyli przechodzące wzdłuż pasma słojów i sęki, czy też chcemy zostawić je jako niepowtarzalny wzór. Jeśli chcemy zostawić naturalne wzornictwo drewna musimy użyć lakieru, oleju lub wosku. Zastosowanie farby spowoduje całkowicie przykrycie powierzchni drewna wraz z słojami.

Lakier jest środkiem zabezpieczającym i nadającym barwę naszej powierzchni (zależnie od użycia przeźroczystego lakieru lub barwnego). Tworzy on na drewnie warstwę nieprzenikalnego dla wody i innych substancji filmu. Nakładamy go warstwowo zależnie od naszych upodobań jak grubą warstwę filmu chcemy uzyskać. Zalecane jest rozprowadzanie go pędzlem w ilości od dwóch do trzech warstw. Lakier zostawia powierzchnię gładką i z połyskiem zależnym od naszego wyboru lakieru – dostępne są również lakiery o wykończeniu półmatowym lub półpołyskowym. Pozbywamy się go poprzez zeszlifowanie powierzchni polakierowanej.

Wosk regeneruje i odżywia drewno, ale warstwa jego wnikania jest stosunkowo powierzchniowa i płytka. Nadaje matowe wykończenie o gładkiej fakturze. Nakładamy wosk za pomocą gąbeczki.

Olej należy do środków głęboko odżywiających drewno, poprzez jego zdolność do głębokiego penetrowania warstw drewna. Nie zatyka on jednak porów, przez co drewno nadal może swobodnie oddychać i pozbywać się wilgoci z głębszych warstw. Ilość warstw nakładanych jest uzależniona od wchłanialności oleju przez drewno – nakładamy tak długo, aż surowiec nie będzie w pełni nasycony substancją (nadmiar wycieramy ręcznikiem). Aplikujemy go za pomocą pędzla lub ściereczki z mikrofibry. Na zaimpregnowane drewno możemy nałożyć swobodnie lakier.

Farba do drewna całkowicie zakryje wzór drewna i jego słoje, dlatego stosujemy ją głównie do starych mebli i drewnianych powierzchni, gdzie chcemy ukryć odciśnięty znak czasu na drewnie. W tym wypadku możemy postawić na kompletną paletę kolorów oferowaną przez producenta. Wykończenie farby może być matowe, półmatowe lub połyskowe. Ilość aplikowanych warstw zależna od intensywności barwy jaką chcemy uzyskać.

Przed jakimkolwiek zabiegiem na drewnie powinniśmy oczyścić jego powierzchnię z kurzu i brudu za pomocą detergentów i ścierki. Jeśli w drewnie istnieją ubytki zaleca się zabezpieczyć je szpachlówką. Malowanie powinno być poprzedzone zwilżeniem drewna i pozostawienie do wyschnięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here