Na czym polega odstawienie alkoholu?

0
1275

Odstawienie alkoholu to przełomowy krok w walce z uzależnieniem od alkoholu. Jest to walka trudna i bardzo żmudna, ale można ją wygrać o czym świadczą wyleczone osoby, które na nowo cieszą się ze swojego życia i nie muszą mierzyć się ze skutkami związanymi z alkoholizmem. Jednak na czym polega odstawienie alkoholu? Gdy dochodzi już do przełomowego kroku, następnym co pojawia się na drodze ku uzdrowieniu są objawy syndromu odstawienia, inaczej zespołu abstynencyjnego. Wyróżnia się on nie tylko chęcią sięgnięcia po alkohol, ale i mogą wystąpić napad drgawek, a nawet drżenie.

Jakie objawy występują podczas syndromu odstawienia? Alkoholizm

Objawy syndromu odstawienia mogą trwać nawet kilka dni. Wyróżniają się one wcześniej wspomnianym drżeniem, ale i może wystąpić złe samopoczucie, połączone z rozdrażnieniem psychicznym, bezsenność, bóle głowy albo problemy z ciśnieniem tętniczym. Nierzadko występują nudności oraz wymioty. Wspomniane objawy na szczęście nie są zagrożeniem dla życia osoby chorej.

Mimo tego może dojść do powikłania alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Wtedy drgawki zamieniają się w mniej kontrolowane napady, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, w głównej mierze dla chorego. W trakcie takich powikłań często pojawia się ogólne pobudzenie chorego, który jednym słowem, nie może usiedzieć na miejscu.

Aktywność objawia się bardziej nocami, za to w dzień chory staje się bardziej apatyczny. Mogą pojawić się halucynacje, które w szczególności mogą okazać się nie tylko męczące, ale i niebezpieczne, prowadząc nierzadko do stanów depresyjnych.

Dlatego z tego powodu ważne jest wsparcie osoby, która walczy ze swoim uzależnieniem od alkoholu. Może to wsparcie pochodzić od rodziny albo przyjaciół, ale nawet sąsiadka, co jakiś czas zachodząca do chorego i stojąca na straży jego bezpieczeństwa, może okazać się niezwykle pomocna.

Samodzielnie można pokonać alkoholizm, ale zawsze otworem stoją różnego rodzaju gruby wsparcia, które sprawdzają się przede wszystkim w tym, by podtrzymać swoją abstynencję, a jest ona szczególnie ważna, ponieważ niestety alkoholizm to choroba niewyleczalna. Można przestać pić na jakiś czas, a nawet utrzymywać stan abstynencji przez dwadzieścia lat, aż do swojej spokojnej, starczej śmierci, ale wystarczy chwila słabości, by powrócić do nałogu. Otoczenie powinno wiedzieć o chorobie, by móc w razie potrzeby zawsze pomóc oraz unikać groźnych sytuacji. Presja na picie alkoholu pojawia się w każdym otoczeniu, niezależnie od wieku. Najważniejsza jest szczerość i samoświadomość tego, że chce się wytrwać w swojej abstynencji jak najdłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here