Hirsutyzm jest to zaburzenie przez które prowadzi do nadmiernego owłosienia na ciele. Dotyczy ono nawet do 10% kobiet. Takie zaburzenie towarzyszy zmianą hormonalnym, w przebiegu w których dochodzi do zaburzenia proporcje pomiędzy hormonami płciowymi żeńskim i męskim. Leczenie takiego zaburzenia sprowadza się głównie do przywrócenia równowagi hormonalnej oraz laserowego usuwania włosków.
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/hirsutyzm-owlosienie-typu-meskiego-u-kobiet/
Hirsutyzm – czym jest?
Hirsutyzm występuje u kobiet w postaci charakterystycznego owłosienia, które występuje mężczyzn. Przyczynami takiego zaburzenia mogą być predyspozycje genetyczne, jednak częściej przyczyną są zaburzenia hormonalne. Wzrost poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych przyczynia się do pojawienia się męskich cech wyglądu, w tym nadmiernego owłosienia u kobiet.
Zaburzenia hormonalne, które sprzyjają powstaniu hirsutyzmu to:
- zespół policystycznych jajników
- nadmierna masa ciała
- insulinoodporność
- guz w jajnikach
- guz w nadnerczach
- zespół Cushinga
- hiperprolaktynemia
Jakie są objawy hirsutyzmu?
Hirsutyzm występuje u kobiet pod postacią owłosienia męskiego. Owłosienie to cechuje się występowaniem włosków na ciele w nietypowych dla kobiet lokalizacjach. Ponadto jest ona bardzo obfite. W przebiegu takiego zaburzenia pojawiają się grube, ciemne i obfite włosy w nietypowych dla kobiet miejscach, takich jak:
- policzki
- broda
- żuchwy
- podbródek
- klatka piersiowa
- okolice brodawek sutkowych
- plecy
- brzuch
- pośladki
- wewnętrzna strona ud
Rozpoznanie zaburzenia
Objawy takiego zaburzenia są bardzo charakterystyczne, rozpoznanie nie powinno stanowić większego problemu. Konieczne jest jednak wykonanie badań diagnostycznych, które pozwolą określić Jaka jest przyczyna występowania takiego zaburzenia. Konieczne jest oznaczenie żeńskich i męskich hormonów płciowych, hormonu luteinizującego HL oraz folikulotropowego FSH.
Zobacz też: http://www.poradypanidomu.pl/uroda/sposoby-na-przebarwienia-na-twarzy/