Poważne wady wzroku są niezwykle kłopotliwe. Dzięki nowoczesnemu zabiegowi można jednak zapomnieć o okularach i szkłach kontaktowych. Wszczepienie specjalnych implantów umożliwia długotrwałą poprawę wzroku. Wyjaśniamy czym są soczewki fakijne oraz jakie dają efekty!

Jak działają soczewki fakijne?

Soczewki fakijne są wykonane z elastycznego, całkowicie bezpiecznego dla organizmu tworzywa sztucznego. Wszczepia się je pomiędzy tęczówką a prawdziwą soczewką oka. W ten sposób działają jak niewidzialne szkła kontaktowe – z tą różnicą, że są założone na stałe. Poprawa widzenia jest odczuwalna niemalże natychmiast, dlatego pacjent nie musi już korzystać z dodatkowych akcesoriów.

Zabieg wszczepienia soczewek fakijnych staje się coraz popularniejszy. Z jego pomocą można całkowicie skorygować nawet bardzo poważne wady wzroku. Procedura ta jest alternatywą dla popularnej korekcji laserowej, o której możesz poczytać na stronie: https://www.mediatelworld.pl/czym-polega-laserowa-korekcja-wzroku/.

Kto może wszczepić sobie soczewki fakijne?

Wszczepienie soczewki fakijnej wykazuje skuteczność w przypadku krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Ze względu na prezopię (tzw. starczowzroczność – naturalne twardnienie soczewki na starość), zabieg wykonuje się na pacjentach w wieku od 18 do 55 lat.

Kobiety w ciąży, a także osoby cierpiące na choroby oczu (np. zaćmę) lub zmagające się z innymi dolegliwościami w większości przypadków nie mogą poddać się procedurze. Przeciwskazaniem może też być zbyt duża wada: gorsza niż –25 dioptrii i +13 dioptrii oraz 6 dioptrii przy astygmatyzmie. Ostateczne opinie muszą wydać okulista oraz lekarz prowadzący. Często konieczne są dodatkowe badania.

Wszczepienie soczewki fakijnej – jak wygląda zabieg?

Soczewki fakijne wszczepia się tylko w jedno oko. Kolejny zabieg można zrealizować dopiero po upływie dwóch tygodni. Procedura przebiega w znieczuleniu miejscowym – lekarz wykonuje zastrzyk lub aplikuje specjalne krople. Następnie przez niewielkie nacięcie w rogówce wprowadza aplikator ze zwiniętą soczewką, która samoistnie rozwija się wewnątrz oka. Cały proces trwa od 15 do 30 minut.

Zabieg jest bezbolesny, podobnie jak okres rekonwalescencji. Pacjent powinien jednak przez ok. 14 dni ograniczyć wysiłek fizyczny, unikać pocierania/przemywania oka, a także uważać na ostre słońce. Lekarz przepisuje zwykle specjalne krople na czas gojenia, które przyspieszają ten proces i chronią organizm przed infekcjami. W razie jakichkolwiek kłopotów należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here