Czas ciąży rozpoczyna się w chwili zapłodnienia, kiedy dochodzi do połączenia plemnika z komórką jajową. W ten sposób powstaje pierwsza komórka nowego (przyszłego) organizmu, znana jako zygota. Standardowo czas ciąży wynosi 9 miesięcy – niewielkie odchylenia nie są niepokojące i wynikają z kwestii indywidualnych. Przez cały czas ciąży płód przechodzi wiele zmian, z czasem stając się gotowym do odcięcia od pępowiny.

W terminologii położniczej czy ginekologicznej, i dla wygody przyszłych matek, funkcjonuje czytelny podział na trzy trymestry ciąży. Warto dowiedzieć się, jak przebiega rozwój płodu od poczęcia do rozwiązania. Polecamy także zapoznać się z artykułem: https://mamadha.pl/kalendarz-zycia-plodowego-rozwoj-plodu-krok-po-kroku/

Pierwszy trymestr

Od pierwszego do końca dwunastego tygodnia ciąży płód rozwija się najszybciej i wtedy przyszła matka odczuwa najwięcej zmian. W tym czasie pojawiają się takie objawy zapłodnienia, jak: nudności, wymioty, osłabienie organizmu, wzmożona senność czy nadwrażliwość piersi. Wiele z kobiet zauważa też zmiany w narządach rodnych i wahania temperatury – ma to związek z gospodarką hormonalną. Na początku czwartego tygodnia zaczyna pracować serce przyszłego dziecka. Następnie pojawiają się zaczątki kończyn górnych i dolnych czy głowy (z twarzą, oczami i włosami). Pod koniec pierwszego trymestru płód mierzy mniej niż 10 cm. Wtedy też wykształcają się cechy płciowe.

Drugi trymestr

Czas między czternastym a dwudziestym siódmym tygodniem ciąży jest spokojniejszy z punktu widzenia przyszłej mamy – zmiany hormonalne nie są już tak odczuwalne. Płód nadal rozwija się w szybkim tempie, czego świadectwem są choćby wyczuwalne ruchy nienarodzonego dziecka. Wtedy wykształcają się najważniejsze narządy, w tym kora mózgowa. Jako że już wtedy kształtuje się zmysł słuchu, przyszła mama winna unikać gwarnych i hałaśliwych miejsc. Rozwój oznacza też przyspieszone tętno, dochodzące do 160 uderzeń na minutę. Po pięciu miesiącach można sprawdzić płeć podczas badania USG, natomiast wielkość 6-miesięcznego płodu może przekraczać 20 cm.

Trzeci trymestr

Rozwój płodu przez ostanie 8-12 tygodni łączy się z dalszym wykształcaniem mózgu. To wtedy pojawia się większa ilość tkanki tłuszczowej i można zauważyć zwiększoną częstotliwość ruchową pociechy. Dziecko nadal rośnie, by zatrzymać się kilkanaście dni przed porodem. Wtedy mierzy około 50 cm i waży nawet blisko 4 kg (standard to 3000-3500 g). Sygnałami, że nadciąga czas rozwiązania, są też bóle brzucha czy okresowe problemy z oddychaniem, występujące u matki – płód zajmuje coraz więcej miejsca, naciskając na wiele narządów.

Ciąża to dla wielu kobiet czas wspominany z rozrzewnieniem, nawet pomimo spadku komfortu. To też miesiące, podczas których należy zadbać o dietę własną i pociechy. Dziwaczne zachcianki, takie jak łączenie ogórków z czekoladą, są czymś normalnym. Wynika to między innymi z zapotrzebowania na składniki mineralne i witaminy. O właściwej diecie podczas ciąży i karmienia piersią warto poczytać na stronie Mamadha.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here