Leczenie ortodontyczne jest konieczne w przypadku różnego rodzaju wad zgryzu. Pozwala na skorygowanie nieprawidłowego ustawienia żuchwy i szczęki oraz wyprostowanie skrzywionych zębów. Cały proces może potrwać rok, dwa lub nawet trzy lata – jest to indywidualna sprawa, uzależniona od wieku pacjenta i stopnia wady. Jak w tym czasie dbać o zęby?
Aparat ortodontyczny – kiedy jest wskazany?
Rezultaty leczenia ortodontycznego są zdumiewające. Dlaczego konieczne jest podjęcie leczenia ortodontycznego? Priorytetem jest zdrowie zębów, ponieważ skrzywienia i niewłaściwa praca szczęki i żuchwy, przyczyniają się do nadmiernego ścierania się szkliwa. To w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń zębów, skłonności do próchnicy. Wady zgryzu mogą powodować także silne napięcia stawów szczękowo – skroniowych, które prowadzą do bólu głowy i zębów.
Najlepsze efekty leczenia ortodontycznego przynosi założenie aparatu w dzieciństwie lub w wieku nastoletnim. Wówczas też można oczekiwać krótszego czasu, potrzebnego do osiągnięcia zamierzonego celu. Ale w wieku dorosłym także można to przeprowadzić z pełnym sukcesem.
Prosty sposób na problemy z aparatem ortodontycznym
Aparat ortodontyczny składa się z:
– zamków ortodontycznych
– łuków
– ligatur
– sprężynek
– elastycznych łańcuszków
Wszystkie te części są zamontowane na zębach w celu stopniowego zmodyfikowania ich ułożenia. Nie da się zaprzeczyć, że czas noszenia aparatu ortodontycznego oznacza pewien dyskomfort. Charakterystyczne są – szczególnie w pierwszych tygodniach od założenia aparatu – drobne skaleczenia i podrażnienia dziąseł, wewnętrznej strony policzków.
Ale jest na to rada w postaci specjalnych pianek, spray’ów i żeli, przeznaczonych do łagodzenia tych objawów takich jak te: www.dentilove.pl/pasty-plyny-akcesoria/zele-spraye-i-pianki. Aktywne składniki zawarte w takich preparatach, przyspieszają regenerację błon śluzowych i przynoszą natychmiastową ulgę.
Utrudniona higiena jamy ustnej
Części aparatu zamocowane na zębach sprawiają, że codzienna higiena jamy ustnej jest trudniejsza niż przedtem. Zamki, druty i ligatury tworzą zakamarki, trudno dostępne przestrzenie. Wokół nich gromadzą się osady i biofilm. Szczoteczka soniczna jest w takiej sytuacji niezwykle pomocna.
Sposób działania tego nowoczesnego urządzenia nie wymaga szczotkowania, które kojarzymy z techniką przy szczoteczkach manualnych. Wystarczy przyłożyć włosie końcówki do zębów i uruchomić szczoteczkę. W ciągu kilku chwil płytka nazębna zostanie bezwzględnie usunięta. Dodatkowo fale dźwiękowe, będące istotą szczoteczki sonicznej, wykazują działanie bakteriobójcze. To chroni zęby na zaawansowanym poziomie. Ortodonci są zgodni co do pozytywnych efektów i zalecają używanie szczoteczki sonicznej jako najskuteczniej metody.
Aparat ortodontyczny a higiena zębów – sprawdzone akcesoria!
Nosząc aparat, musimy liczyć się z tym, że codzienna higiena zajmie nam troszkę więcej czasu. Wszystko dlatego, że pokarm łatwo się zaczepia o konstrukcję aparatu. Aby pozbyć się resztek, musimy być bardziej uważni. Nić dentystyczna może okazać się podczas leczenia ortodontycznego nieco kłopotliwa.
Oferta akcesoriów do higieny jamy ustnej obfituje w alternatywne rozwiązania. Sprawdź 3 pomysły co zamiast nici dentystycznej: https://www.dentilove.pl/blog/co-zamiast-nici-dentystycznej-3-pomysly.
Specjaliści zalecają:
- Irygator do zębów – silny strumień wody pomaga pozbyć się resztek i ułatwia usunięcie płytki nazębnej, szczególnie w linii dziąseł. Metoda ta pozostaje przy tym delikatna dla wrażliwych tkanek.
- Flossery – nić dentystyczna w postaci przypominającej procę. Rozpięta między dwoma ramionami poręcznego uchwytu – ułatwia manewrowanie w jamie ustnej.
- Szczoteczki międzyzębowe – dzięki bardzo małym rozmiarom pozwalają dotrzeć do najwęższych szczelin. Umożliwiają bardzo precyzyjne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych.